Veletrh Urbis – chytré zdroje

Čtvrteční program veletrhu Urbis (27.4.2017) nabídnul přehled koncepcí a technologických nástrojů pro řešení dopravy a kvality životního prostředí ve městech.

city:one 11.5.2017 13:46 Mgr. David Bárta Mobilita Kvalita ovzduší Internet věcí Energetika

V první části programu vystoupili zástupci Brna, maďarského Debrecínu, slovenské Ivanky při Dunaji a zástupci izraelských měst. Prezentovaly své úspěšné projekty i plány do budoucna.

V dalším bloku pak byly na úvod shrnuty základní principy a nástroje pro řešení dopravy a důvody, proč by města měla nakupovat některé technologie. Kvalitní strategie se vždy zakládá na naměřených hodnotách, proto je pro plánované zlepšení vždy nutné získat větší množství dat pro uvědomělá rozhodnutí. K tomu slouží různá senzorická řešení pro parkování, detekci dopravní zátěže a kolon, detekci kvality životního prostředí a jejich integrace např. do veřejného osvětlení. Řešení představily firmy CITIQ, E.ON, Camea a PRE. O rizicích a spolehlivosti senzorů životního prostředí hovořil zástupce Centra dopravního výzkumu.

Všechna tato data z různých oblastí i zdrojů je nutné provázat z hlediska času a místa, jen tak lze odhalit některé příčiny a nalézt účinná řešení. To lze realizovat pomocí různých integračních platforem, které umožní lépe řídit dopravu, lépe spravovat různá zařízení či dohlížet nad dodržováním předpisů. Své platformy prezentovaly firmy Eltodo, KORDIS a Incinity.

Z takto nashromážděných dat lze vyčíst spoustu zajímavých podnětů k rozhodnutím o zavedení inovací. Jednou z prezentovaných inovací společnosti EL-VY byly výtahy do parkovacích domů, a to především pro centrální části měst, kde příjezdová „serpentina“ významně snižuje množství nabízených míst, či špičkový systém sdílených elektrokol společnosti Homeport vhodný i pro kopcovitý terén Brna. Nasazení cyklistické dopravy do nevstřícného města je velmi obtížné, proto lze pomocí mobilní aplikace sbírat podněty uživatelů i jejich trasy a následně rozhodnout jaké ulice budou věnovány automobilové a jaké cyklistické dopravě. Řešení představila firma Umotional.

Fenoménu internetu věcí s představením mnoha možných aplikací se věnoval další blok prezentací. Jak najít své ztracené kolo, zaběhnutého psa, jak pronajímat svou chatu na druhé straně republiky či jak monitorovat účinky podané medikace, to vše jsou nové služby, které internet věcí přináší. Výhody sítě LoRa představil zástupce Českých Radiokomunikací, na kterého navázala prezentace o lokálních sítích postavených na IQRF.

Poslední blok věnovaný energetice zahájila představitelka Státního Fondu životního prostředí o možnostech financování. Projekt Smart regions prezentoval zástupce brněnského VUT. Kromě energetické náročnosti je u objektu vhodné sledovat i využitelnost jednotlivých místností s přidanou hodnotou rezervačního systému či navigace v budově. Takové řešení představila firma Spaceti. Asi nejvýznamnějších úspor rozpočtu města dosahuje systém chytrého osvětlení. V České republice představuje příležitost k obměně asi 95 % světlených bodů, kdy avizované úspory mohou dosáhnout až 80 % spotřeby elektrické energie. Toto vyhodnocení a smart řešení představil zástupce firmy ELKO EP.

Čtvrteční program byl zakončen společenským večerem, na kterém byly vyhlášeny výsledky soutěže Zlatý Urbis. Hlavní ocenění získalo řešení Elektronického odbavení cestujících v Brně coby základ budoucího celoměstského ekosystému a „sociální sítě“ města Brna.



Soubory ke stažení

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení