Doporučené postupy Haag

Zapojení občanů do rozvoje města Haagu

city:one 28.2.2017 15:20 Zapojování veřejnosti Energetika Haag

Samospráva v Haagu podporuje strategii stimulovat obyvatele, aby rozvíjeli a financovali svá vlastní opatření udržitelnosti. To posílí jejich zapojení do vlastního projektu. V několika čtvrtích již lidé po té příležitosti „skočili“.

Ve čtvrti Vogelwijk v Haagu používají obyvatelé své vlastní peníze k obnovení provozu stávajícího neaktivního větrného mlýna a uvedli jej zpět do provozu. Tento mlýn se nachází v dunách vedle této čtvrti a poskytuje zelenou energii pro 450 domácností. Je to vynikající příklad aktivního zapojení občanů, přičemž obyvatelé jsou plně odpovědní za takovou iniciativu udržitelného rozvoje i její realizaci. Tímto způsobem navíc pomáhají Haagu k dosažení svého strategického cíle, a to být klimaticky neutrální do roku 2040. Samospráva udělala vědomou volbu projekt nekoordinovat, ale aby to byli sami občané, kteří budou projekt řídit.

Podpora v počáteční fázi

„Všimli jsme si, že mnoho lidí, kteří žijí v Haagu, chce přispět k cíli městské strategie – klimaticky neutrálnímu městu. Máme z toho velkou radost“, říká náměstek primátora pan Baldewsingh (z oblasti Udržitelného rozvoje a životního prostředí). „Vždycky je to stejné, lidé často obtížně činí první krok. Například nevědí, jaká opatření mohou provést sami, nebo jaká je možná finanční podpora.

My je můžeme podpořit zejména v počáteční fázi procesu. Pomoc může mít podobu energetické analýzy domu a přípravy obchodního případu, jakož i proces územního plánování pro danou oblast.

Někdy lidé dávají přednost konkrétní technologii (např. solárním panelům), ale pro danou oblast mohou existovat i jiná lepší řešení. „Použitím infračerveného skenování můžeme identifikovat úniky tepla v domácnostech. Možná, že opatření, jako je zateplení domů, bude mít mnohem větší vliv na spotřebu energie,“ vysvětluje Baldewsingh. „Sdružení rezidenti mají často ambiciózní plány, jejichž realizace si vyžádá delší čas, například zřízení jejich vlastní energetické společnosti. V takových případech doporučujeme, aby se rozhodli pro projekt, který má viditelný dopad na okolí v krátkodobém horizontu, například kampaň pro LED světla. Tímto způsobem lze udržet nadšení mezi již zapojenými obyvateli a zároveň stimulovat ostatní, aby se připojili.“

Sdílení zisku

Důležitým prvkem tohoto přístupu je, že obyvatelé prostřednictvím založeného družstva mohou vydělávat v rámci své obce. 110 členů Stichting Vogelwijk Energie(k) (Energetické nadace Vogelwijk), investovalo po 500 Eurech každý a výměnou získali slevu na jejich účty za energii. Je důležité, aby lidé mohli investovat své vlastní peníze a získat podíl na zisku. To zvyšuje jejich zapojení. „Lidé musí cítit: toto je můj projekt. A obec může být v tomto partnerem,“ uvádí Baldewsingh. „Pokud jde o finance, obec přispívá pouze v počáteční fázi. Kromě toho radíme zapojeným občanům po celou dobu realizace projektu, jak mohou jednat s dodavateli, jak mohou zlepšit vztahy s podnikatelským sektorem a jak mohou zapojit do projektu lidi s různými druhy zkušeností.“

Průkopníci

Obec v Haagu také podporuje obyvatele jiných čtvrtí, aby si rozběhli své vlastní projekty udržitelného rozvoje. Nedávná analýza ukazuje, že 15 z 60 čtvrtí v Haagu mohou působit jako průkopníci, například proto, že se nachází v blízkosti moře, a proto mohou využívat příležitostí větrných elektráren.

Nebo proto, že obyvatelé mohou sami shromáždit potřebné finance. V šesti čtvrtích již obyvatelé projevili zájem o vypracování plánů udržitelnosti.

„Podpora iniciativy je proces, který potřebuje svůj čas. Jedná se o přechod. S tímto přístupem však bude trvat déle, než uvidíme výsledky. Ale pokud obyvatelé sami převezmou iniciativu, bude změna v chování trvalou.“

www.denhaag.nl

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení