city:one 1.11.2023 15:43 Martin Landa, Město Vídeň | Mezinárodní kanceláře - Praha Vídeň Elektromobilita

Taxík čekající na zákazníky zaparkuje na stanovišti taxislužby a začne se nabíjet. Řidič nemusí vylézat z vozu, vytahovat ani zapojovat žádný kabel. Stačí pouze stisknout tlačítko na přístrojové desce, z podvozku se vysune nabíjecí konektor a automaticky se připojí k nabíjecí podložce pod vozem. Přesně tak vypadá nový druh nabíjení elektrotaxíků, který se od podzimu začal objevovat v ulicích Vídně.

Nová stanoviště taxislužby se obejdou zcela bez tradičních dobíjecích sloupků nebo nadzemních ovládacích skříněk. Dobíjení totiž probíhá přes nenápadnou podložku Matrix Charging Technologie umístěnou přímo na povrchu parkovacího místa. První z osmi plánovaných stanovišť s kapacitou pro sedm vozů Vídeň zprovoznila u fotbalového stadionu Ernst-Happel-Stadion. Další trojice stanovišť pro šest až osm vozů vyroste blízko okružní Ringstraße, jedno pro 11 aut jižně od hlavního nádraží. Další tři nejvhodnější místa Vídeň nyní analyzuje.

Do ulic Vídně celkem vyjede 56 nových taxivozů vybavených potřebnou technologií. Ta umožňuje nabíjení střídavým proudem o výkonu až 11 kilowattů. Projekt eTaxi Austria se vedle Vídně rozjíždí i ve Štýrském Hradci, kde se objeví desítka automobilů a dvojice stanovišť. Příslušný vozový park v obou největších rakouských městech se bude skládat z vozů Volkswagen ID.4 a Hyundai IONIQ 5.

Technologii Matrix Charging vyvinula rakouská firma Easelink. „Jedná se o největší projekt elektromobility s automatickým nabíjením na světě,“ uvedl ředitel společnosti Hermann Stockinger. Na řešení bezbariérové nabíjecí infrastruktury pro městské oblasti se podílelo více než 30 partnerů, na financování přispěl i klimatický fond rakouského ministerstva. Ve Vídni se vedle radnice a městské hospodářské komory zapojil například i městský energetický podnik Wien Energie, který slibuje, že nové vídeňské taxíky bude pohánět pouze energie z obnovitelných zdrojů.

„Taxíky jsou důležitou součástí osobní dopravy ve Vídni. Díky aktuálnímu projektu podporujeme elektrifikaci taxislužeb ve Vídni, z čehož bude těžit celé město i jeho obyvatelé,“ doplnil městský radní pro ekonomiku a finance Peter Hanke. Všechny rakouské taxíky, které budou uvedeny do provozu od roku 2025, musí mít bezemisní pohon.

Další informace

Vídeňské elektrotaxíky se budou automaticky dobíjet při čekání na stanovištích (2021)

 

Fotografie

Nové nabíjení vídeňských taxíků © Nicole Viktorik

První vídeňské stanoviště v ulici Vorgartenstraße u Ernst-Happel-Staidonu © WKV Barbara Lachner

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení