V Praze proběhne mezinárodní konference o příjemných městech reSITE

V Praze ve dnech 22. a 23. června proběhne konference a s názvem reSITE, jejímž posláním je vylepšovat prostředí měst. Podtitulem letošního, v pořadí šestého ročníku festivalu je In/visible City: představí se řešení, inovace a projekty, které nejsou mnohdy vidět na povrchu, ale utváří charakter a podobu měst. Z více než čtyřicítky hostů světových jmen vybíráme ta, která mohou inspirovat i prostředí českých měst.

city:one 20.6.2017 23:43 Tereza Škoulová, redaktorka City:One Vize Obnovitelné zdroje Urbanismus Architektura Data

Jedna z nejočekávanějších přednášek letošního reSITE bude hned ta první: z Paříže přijede místostarosta Jean-Louis Missika, který se věnuje městskému plánování, architektuře, ekonomickému rozvoji a atraktivitě města. Působil ve francouzské veřejnoprávní televizi i jako ředitel audiovizuálního výzkumu, jako redaktor i vysoce postavený manažer. Představí, jak funguje projekt Réinventer Paris: komplex městských skleníků a vertikálních lesů se solární biofasádou. Blok ekologických budov je pokrytý zelení a zahrnuje ubytování pro studenty a mladé vědce, veřejný prostor, kavárny, výzkumnou laboratoř a místo pro městské zahradničení. Jeden z domů využívá mikrořasy a fotobioreceptory pro výrobu energie na ohřev teplé vody a vytápění. Projekt je plně postavený na participaci a během jediné výzvy našel nové využití a investory pro 23 lokalit pařížské metropole.

Co doopravdy znamená smart city? Propojení mezi viditelnou a neviditelnou infrastrukturou a to, jak pohání městský rozvoj, umožňuje udržitelný provoz města a zároveň přináší kulturní hodnoty a ekonomické příležitosti městům, která lze označit jako chytrá.“ Martin Barry, krajinářský architekt, zakladatel reSITE.

Zajímavá bude také páteční odpolední diskuse nad správou odpadů, respektive srovnání vídeňské a pražské situace. Za Vídeň vystoupí ředitelka vídeňského odboru Martina Ableidinger, která se podělí o inovativní strategie v zacházení s komunálním odpadem, jejichž výsledkem jsou energetické úspory, výrazně čistší ulice nebo znovuvyužití nepotřebného, ale dosud funkčního domácího vybavení. Jsme zvědaví, jakou vizi pro Prahu představí starostka Slivence Jana Plamínková, pražská radní pro oblasti infrastruktury, technické vybavenosti a životního prostředí.

Informační architekti Amanda Taylor a Jacopo Hirschstein představí Situační sál města Prahy, který v reálném čase dokáže vizualizovat data generovaná obyvateli města. Jejich britsko-italské studio Tekja využívá nové interaktivní technologie, které oživují data, a vytváří aplikace, které jsou těmito daty řízeny.  Grafická vizualizace dat má za cíl je zpřístupnit a demokratizovat: v soustavách dat odhalují ukryté vzorce a příběhy, a tím se snaží zpřístupnit složité informace nejširšímu okruhu uživatelů. Tekja vytváří interaktivní digitální prostředí, infografiku a instalace, které zapojují a angažují publikum. Těšíme se, až zjistíme, jak to funguje.

Myslíme na taková města, kde vám srdce začne tlouct rychleji. Vzrušující, plná příležitostí, kulturních hodnot a atraktivní pro nově příchozí talentované lidi.“ Martin Barry, krajinářský architekt, zakladatel reSITE.

Inspirace zaznívá i ze zemí s podobnou historickou zkušeností: Waldek Węgrzyn z Polska je člen multidisciplinárního výzkumného týmu, který se zaměřuje převážně na efektivní metody vizualizace dat a vytváření datových příběhů. Působí v experimentálním projektu Medialab Katowice, který kombinuje tvůrčí, výzkumné a vzdělávací činnosti. Marlena Happach je urbanistka, městská architektka Varšavy a ředitelka Odboru architektury a územního plánování. Spoluzaložila spolek Odblokuj zaměřený na projekty revitalizace a plánování veřejného prostoru, například varšavských sídlišť. Ivan Kucina je profesorem architektury, ve své výzkumné práci se zabývá tématem udržitelné architektury a městského rozvoje s využitím konceptů založených na neformálních strategiích výstavby a participativních postupech. Podílel se na vzniku Mezinárodního týdne architektury v Bělehradě. Od roku 2012 pracuje jako programový ředitel Městských transformací v rámci festivalu Mikser v Bělehradě. Tatjana Vukosavljević se věnuje mezioborové tvorbě, rozvíjí projekty na pomezí urbanismu, architektury, umění a kultury. Ve své práci propaguje participativní, kontextuální přístup k navrhování veřejných prostor, která mohou sloužit všem lidem bez rozdílu. V současnosti pracuje jako architektka a koordinátorka projektů Mezinárodního týdne architektury v Bělehradě.

Kromě zahraniční inspirace na konferenci promluví i odborníci z českého prostředí. Energetický manažer města Litoměřice Jaroslav Klusák se zúčastní diskuse na téma energie a bezpečnost. Praktické zkušenosti v oblasti městské energetiky získává od roku 2004, publikoval celou řadu článků o energetickém managementu. Účastnil se mezinárodních projektů a je členem výboru pro udržitelnou energetiku při Radě vlády ČR pro udržitelný rozvoj. O inovativních přístupech v městské infrastruktuře pohovoří v rámci moderované diskuse ministr dopravy Dan Ťok. Jednu z diskusí bude moderovat Adam Gebrian, zapálený teoretik architektury a veřejného prostoru, kterého můžete znát z pořadu Bourání na rádiu Wave nebo ze série Gebrian versus na internetovém kanálu Stream.cz. Mj. se podílel na vzniku první soukromé školy architektury v Česku - ARCHIP. Ti všichni a mnozí další budou v rámci reSITE sdílet svou mnohaletou zkušenost. Byla by chyba nenechat se jejich různorodými pohledy inspirovat. Buďte u toho s námi.

 


 

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení