Vídeň: stejná pravidla pro elektrické koloběžky jako pro kola

V ulicích Vídně, stejně jako v Praze a dalších evropských městech se v posledních dnech objevuje stále více elektrických koloběžek. Vídeňský magistrát proto připravil jasnou zprávu: pro e-koloběžky platí stejná pravidla jako pro kola, včetně povinností pro poskytovatele služeb.

city:one 22.10.2018 09:02 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Mobilita Sdílená mobilita Vídeň

Mobilita ve městech je stále rozmanitější. Po nástupu alternativních taxislužeb či sdílených kol se nyní evropskými městy včetně Vídně šíří koloběžky. Rakouské hlavní město proto všem uživatelům i poskytovatelům koloběžek s elektrickým motorem vzkazuje, že pro ně platí stejné podmínky jako pro bezstanicový bikesharing.

„Těší nás, že obyvatelé Vídně mají stále více možností, jak po městě cestovat. Tuto svobodu podporujeme neustálými úpravami v našem městě. Ale je zřejmé, že i pro e-koloběžky musí platit pravidla,“ vysvětluje vídeňská radní pro dopravu Maria Vassilakou.

Vídeňské právní normy definují elektrické koloběžky jako kola, proto pro ně platí stejná pravidla. Jízda po chodníku je zakázána a jezdci musí dodržovat dopravní předpisy a maximální rychlost. Zaparkované e-koloběžky nesmí omezit ani ohrozit ostatní účastníky provozu.

Místní vyhláška dále stanovuje povinnosti pro firmy, které koloběžky zprostředkovávají. Poskytovatelé se nejprve musí akreditovat. Do města mohou umístit maximálně 1 500 zaevidovaných koloběžek. Nevhodně zaparkované či nefunkční stroje navíc musí odstranit. V pracovní dny nejdéle do čtyř hodin, o víkendu do dvanácti hodin od nahlášení, jinak musí městu uhradit náklady na odstranění a pokutu až do výše 700 euro.

Foto: E-koloběžka © wien.gv.at

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení