Interaktivní mapa Maptionnaire zapojuje občany do plánování

Software Maptionnaire zjednodušuje účast veřejnosti na plánování

Kdokoli může vytvořit vlastní průzkum určitého místa na mapě

Ve Švédsku platí už patnáct let, že veřejnost se zapojuje do plánování městské výstavby. Příkladem může být švédské studio Kjellander Sjöberg Architects, které s veřejností aktivně spolupracuje při navrhování udržitelného městského bydlení. V dánské Kodani mají nový městský park Superkilen, který vznikl ve spolupráci s místními obyvateli rozmanitých národností – tak, aby se v něm všichni cítili „jako doma“. A ze severu pochází i platforma Maptionnaire, kterou vyvinul finský start-up a která slouží k participaci občanů na městském plánování.

Maptionnaire je platforma pro veřejnou participaci, interaktivní mapa, která odpovídá na otázky, kde jsou lidé šťastní, uvolnění, nervózní a podobně, a díky tomu umožňuje efektivnější plánování. (Bez chytrých občanů není chytré město!) Navíc, čím dříve jsou lidé zapojeni do rozhodovacího procesu, tím méně pak vystupují proti plánům shora. 

Maptionnaire funguje v cloudu, takže není třeba instalovat žádnou aplikaci. Lidé si zde mohou snadno vytvářet dotazníky, software sbírá a analyzuje data, umožňuje sledovat v mapě otázky ostatních uživatelů, kteří zde pak spolupracují a diskutují. Ukládání proběhlých diskusí o konkrétních místech je další užitečnou funkcí softwaru. Zapojení velkého počtu lidí do organizace tímto způsobem je úsporné i finančně.

Maptionnaire: „Když se potřebuješ zeptat kde, mapa vydá za tisíc slov."

Maptionnaire umí spočítat efektivitu nákladů, umožňuje přizpůsobovat mapy podle požadavků uživatelů (společnost na svém webu explicitně zmiňuje „krásné mapy“), vizualizovat výsledky a jednoduše exportovat data. Software obsahuje geografické informace, editor pro dotazy a funguje na všech telefonech a tabletech. On-line zapojení uživatelů zpřístupňuje službu i těm, pro které je úřad hůře dostupný, jako jsou rodiny s dětmi nebo mladí lidé. Maptionnare je „demokratizační“ také tím, jak snadné je se zapojit: kdokoli může na základě mapy vytvořit specializovaný dotazník a tím umožnit plnohodnotný průzkum. Software je zdarma přístupný komukoli, stačí se přihlásit. (Platí se až ve chvíli, kdy vznikne zájem sebrat a analyzovat data.)

Maptionnaire funguje už deset let a po celou dobu výše uvedeným způsobem podporuje širokou škálu veřejných i soukromých institucí a podniků. Pomáhá v oblastech plánování a rozvoje měst a městské bezpečnosti, zapojování občanů, plánování parků a rekreačních zón, regionálního rozvoje, krajinné architektury, dopravy a mobility i v rozvoji nemovitostí. Zjednodušuje plánování komunitních a sousedských aktivit, pomáhá vytvářet místa přátelská k dětem, zabývá se také využitím brownfields.

 

city:one 23.3.2017 14:22 Tereza Škoulová, redaktorka City:One Participace Územní plán Mapy Průzkum

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení