Proč se New York stal chytrým městem roku 2016?

Mezinárodní porota ocenila, co město dělá pro občany i malé podniky

New York využívá technologie, aby se stal lepším městem pro lidi

Barcelona už od roku 2011 hostí mezinárodně uznávaný Smart City Expo World Congress, ten letošní se uskuteční 14. - 16. listopadu. Kromě veletrhu inovací a tematických přednášek z celého světa se zde také vyhlašuje Best Smart City. Tuto cenu za rok 2016 získal New York a je inspirativní zjistit, proč.

 

city:one 7.4.2017 10:57 převzala Tereza Škoulová, redaktorka city:one Strategie Internet věcí

Politická vůle nad zlato

V posledním roce, za nějž byl New York oceněn, se zde podařilo prosadit několik chytrých iniciativ pro veřejnost a malé a střední podniky. Kongres ocenil úsilí úřadu Technologií a inovací, který v New Yorku spadá pod kancelář starosty.

Úřad vytvořil Smart City plán, v němž se počítá s veřejně dostupnou službou wi-fi; s platformou pro firmy, v rámci které by městu představily své produkty; založením fondu pro inovativní firmy a podnikatele; rozběhnutím zkušebního programu pro testování chytrých technologií; a vypracováním pokynů pro rozvoj chytrých aplikací pro město.

Technologiemi blíže lidem

Ředitel úřadu Technologií a inovací Jeff Merritt vysvětlil, proč se agendou tak intenzivně zabývají: „Když se přístroje internetu věcí, jako jsou senzory měřící znečištění vzduchu nebo světla, která se zapnou, když někdo vstoupí do místnosti, používají efektivně, pak nejen, že sníží náklady, ale také posilují občanskou angažovanost a zvýší zdraví a bezpečnost obyvatel.“

LinkNYC je nejprogresivnější technologický projekt v New Yorku. Místo starých telefonních budek vzniklo na 10 000 nových struktur, z nichž je zatím v provozu 500. Ty budou poskytovat obyvatelům gigabitový (1000 Mb/s) internet a super rychlé wi-fi připojení pro lidi dojíždějící za prací i pro turisty.

V uplynulém roce New York investoval další 3 miliony dolarů (asi 75 milionů korun) do senzorů, které zvyšují bezpečnost ve městě a získal grant ve výši 20 milionů dolarů na pilotní program, v němž chce připojit auta k internetu (což neznamená jen možnost pouštět si playlist přes Spotify nebo využívat on-line navigaci, ale také různé chytré benefity pro řidiče).

Zásadní je strategie

„New York má ambici stát se chytrým a spravedlivým městem. Strategie, která k tomu vede, vychází z řady praktických kroků a nástrojů, které mohou úřady využít díky technologiím,“ doplňuje Jeff Merritt.

Většina chytrých měst má nějaký chytrý plán nebo strategii, jak udržet město inovativní, bezpečné a zajímavé. Města jako Londýn, Singapur, Barcelona a San Francisco byla v minulosti oceněna za rozvíjení chytrých měst, což podněcuje start-upy a inovativní firmy k tomu, aby se zde usadili. A tím i k dalšímu chytrému rozvoji. Důležité je začít.

 

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení