Vídeň sloučí IT centrály pod jednu střechu

Město Vídeň v roce 2018 sloučí tři městské IT centrály a vytvoří z nich nové magistrátní oddělení s tisícovkou pracovníků. Magistrát si slibuje úspory v desítkách milionů euro. Změna je součástí rozsáhlého reformního programu „Wien neu denken,“ díky němuž chce Vídeň i při rostoucím počtu obyvatel zachovat stávající kvalitu a rozsah služeb při stejném počtu zaměstnanců.

city:one 2.1.2018 09:57 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň ICT technologie

Moderní technologie stále výrazněji pronikají do všech oborů a výjimkou není ani městská samospráva. I obce tedy stojí před výzvami, které digitalizace přináší. Magistrát města Vídně proto představil záměr sloučit tři městská IT oddělení do nové centrály. Dosavadní magistrátní oddělení MA 14, v němž se 480 pracovníků stará o IT záležitosti magistrátu, městských organizací či škol, společně se dvěma pracovišti zdravotních pojišťoven a všeobecné nemocnice vytvoří nové magistrátní oddělení MA 01. Nové označení oddělení má zvýraznit význam, který Vídeň digitalizaci přikládá.

Rozpočet 250 milionů euro ročně

MA 01 se od poloviny roku 2018 bude starat nejen o IT záležitosti magistrátu, ale také škol, zdravotnických i sociálních zařízení i pacientů. K úkolům centrály ve čtvrti Donaustadt proto bude patřit zajištění elektronického vyřizování úředních náležitostí, ale také například zavádění pomocných opatření pro seniory. Jak město uvádí, cílem oddělení o tisícovce pracovníků bude mj. přispět ke zvýšení důvěry obyvatel vůči digitálním technologiím. Od sloučení IT služeb si Vídeň také slibuje snížení nákladů: pro rok 2018 počítá s úsporou deseti milionů euro při ročních výdajích ve výši 270 milionů, od roku 2019 plánuje magistrát držet výdaje kolem 250 milionů.

70 000 hackerských útoků denně

Rozsah projektu ukazují i základní statistiky. Tři samostatná oddělení nyní celkem spravují 85 000 uživatelských účtů, 114 000 koncových zařízení, 5 000 serverových systémů či 5 380 databank s 1 200 TB dat. „A k tomu se potýkáme se 70 000 hackerskými útoky – a to každý den,“ doplňuje CIO (Chief Information Officer) města Vídně Ulrike Huemer.

Reforma městské správy

Sjednocení IT služeb pod jednu střechu patří k největším projektům rozsáhlého reformního projektu „Wien neu denken“, při němž všechna vídeňská magistrátní oddělení v následujících letech projdou reorganizací s cílem zvýšit efektivitu a udržet náklady i při rostoucím počtu obyvatel města. Jedním z dalších projektů je například kompletní zaznamenání obrazových dat z veřejného prostoru a následné zjednodušení schvalování aktivit a záborů ve veřejném prostoru.

 

Foto: © David Bohmann

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení