Vídeň podporuje evropskou občanskou iniciativu pro dostupnější bydlení

Evropská města se stále častěji potýkají s klesající dostupností bydlení. Ceny nájmů i nemovitostí rostou a obyvatelé jsou kvůli stoupajícím nákladům vytlačováni do cenově dostupnějších oblastí dále od centra měst či za jeho hranice, odkud poté musí denně dojíždět.

city:one 22.5.2019 17:31 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Sociální bydlení

„Bydlení není zboží jako zlato, ale lidské právo. Vlády proto musí jednat,“ tvrdí zvláštní zpravodajka OSN pro odpovídající bydlení Leilani Farha. Konference, na které expertní pracovnice OSN hovořila o problémech spojených se stále dražším bydlením, se konala na sklonku loňského roku ve Vídni.

Cíle iniciativy

Na loňskou konferenci Housing for All nyní navazuje i stejnojmenná evropská občanská iniciativa, kterou založili občané ze sedmi zemí EU, a jejímž cílem je usnadnit přístup k bydlení všem občanům Evropské unie, tedy i v České republice. Iniciativa požaduje:

  • snadnější přístup k dostupnému a sociálnímu bydlení pro všechny,
  • výjimku z maastrichtských kritérií na veřejné investice do dostupného bydlení,
  • zajištění jednoduššího čerpání financí z EU pro veřejné a neziskové organizace poskytující dostupné a sociální bydlení,
  • narovnání podmínek mezi tradičními modely ubytování a provozovateli digitálních platforem pro krátkodobé pronájmy a
  • sestavení statistických podkladů k problematice bydlení.

Pokud se iniciativě podaří do března příštího roku sesbírat alespoň milion podpisů občanů EU, přičemž minimálně v členských sedmi státech dosáhne úředně požadovaného počtu, bude se muset  požadavky zabývat Evropská komise i Evropský parlament.

Podpora města Vídně

Za občanskou iniciativu se přitom postavila i Vídeň, tedy město, které je v oblasti dostupného bydlení jedním z nejčastěji zmiňovaných zajímavých příkladů. Rakouská metropole totiž vlastní 220 tisíc obecních bytů a dalších 200 tisíc dotuje. Celkem 62 procent obyvatel Vídně proto bydlí v takzvaných sociálních bytech, teoretický nárok na ně má až 80 procent obyvatel. Díky široké nabídce regulovaného nájmu se ve Vídni daří držet na relativně nízké úrovni i tržní nájemné.

Podle vídeňského starosty Michaela Ludwiga patří zajištění dostupného bydlení v evropských městech k nejdůležitějším výzvám současnosti. „Není náhodou, že se celý svět při hledání řešení poohlíží ve Vídni a chce následovat náš model sociálního bydlení. Právě proto podporuji občanskou iniciativu Housing for All, aby i na evropské úrovni mohla být přijata správná opatření k vytvoření dostupného bydlení pro celou populaci,“ uvedl Ludwig na adresu organizátorů petice.

Sběr podpisů v Česku

Petici lze podepsat i v Česku. Místním koordinátorem je Nisan Jazairi z expertní organizace Agentura pro finančně dostupné bydlení. Podle něj je situace kritická. „Velká část domácností má nepřiměřeně vysoké výdaje na bydlení. Stát v této oblasti selhává,“ uvádí Jazairi. Podle něj existuje pouze pár měst, jako je Vídeň, Curych nebo Hamburk, která tento obrovský celoevropský problém vyřešila. „Jediná cesta je prosadit petici, a proto je potřeba milion podpisů v celé EU, aby se problémem zabývala Evropská komise i parlament,“ uzavírá koordinátor Jazairi.

Další informace k iniciativě včetně možnosti podpisu online najdete na  www.housingforall.eu/.

 

Kontakt na českého koordinátora:

Ing. Nisan Jazairi

n.jazairi@afdb.cz

+420 603 843 893

www.housingforall.eu

 

Foto © Pexels / Pixabay

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení