Moderní vídeňská čtvrť zahájí testy dynamických tarifů elektřiny

Obyvatelé vídeňské čtvrti Seestadt Aspern začali pomocí aplikace kontrolovat a ovládat spotřebu elektřiny ve vlastních domácnostech. Obyvatelé získají lepší přehled o energetických systémech a badatelé poznatky o chování uživatelů. V Aspernu navíc budou testovat i tarify s variabilními cenami elektrické energie.

Do výzkumného projektu v moderní vídeňské čtvrti Seestadt Aspern jsou zapojeny tři budovy: obytný dům, škola a studentská kolej. Celkem 111 domácností si pomocí mobilní aplikace může zobrazit informace o energetické spotřebě jednotlivých domácích přístrojů nebo topení. V aplikaci lze zároveň nastavit i vytvářet profily ovlivňující spotřebu, například pro pracovní dny, víkendy nebo domácí párty. Jednotliví obyvatelé, kteří se na projektu podílí, jsou podle technických znalostí či zájmu rozřazeni do čtyř skupin.

Projekt organizuje výzkumná společnost Aspern Smart City Research, společná organizace firmy Siemens a města Vídně. Agentura v první řadě zkoumá, jakým způsobem aplikace ovlivňuje přístup obyvatel ke spotřebě energií a surovin. V následujících měsících však zahájí i testování dynamických tarifů elektřiny. Odběr by tak mimo špičku, například v ranních či nočních hodninách mohl být výhodnější. V rámci testování spotřebitelského chování budou dvakrát týdně vymezeny i předem oznámené krátké časové úseky, tzv. "Critical Prize Events" během nichž bude proud buď velmi levný nebo velmi drahý. Výzkum se tedy zaměřuje na fungování smart city i dynamické obchodní modely v energetice.

Moderní čtvrť Seestadt Aspern

Seestadt Aspern, kde výzkum probíhá, je právě vznikající čtvrtí na východě rakouské metropole, dvacet minut jízdy metrem z centra města. V jednom z největších evropských městských rozvojových projektů současnosti vzniká za využití nejnovějších technologií, inovativních řešení i moderních architektonických trendů bydlení a pracovní místa pro více než 20 000 obyvatel.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení