Vídeň je nejlepším městem k životu. Už desetkrát v řadě

Vídeň je a zůstává nejlepším městem k životu na světě. V globálním žebříčku poradenské společnosti Mercer obsadila již desátým rokem v řadě první příčku. Praha obhájila 69. pozici.

city:one 21.3.2019 13:21 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň

Druhé místo letos obsadil Curych, o třetí místo se dělí Vancouver, Mnichov a Auckland. Praha stejně jako vloni skončila na 69. místě z celkem 231 hodnocených měst a udržela se před sousední Bratislavou (80.) i Varšavou (82.). Nejhůře v hodnocení dopadl Bagdád.

 

Desáté prvenství Vídeň získala díky vynikající infrastruktuře, spolehlivé síti MHD, zdravotnické péči a široké nabídce vzdělávání a kultury. Dalšími pozitivními faktory byly nízká kriminalita, kvalitní prostory pro bydlení a špičkové volnočasové možnosti. Potenciál pro zlepšení vidí Mercer ve znečištěném ovzduší a zvýšení počtu mezikontinentálních leteckých spojení. Společnost hodnotí celkem 39 kritérií, mezi něž dále patří i politická stabilita, hospodářská situace nebo ochrana přírody. Autoři studie vychází z 98 procent z dat nezávislých institutů a úřadů a hodnocení ze dvou procent doplňuje anketa mezi expaty – zahraničními pracovníky v dané lokalitě.

 

Závazek do budoucna

Vedení rakouské metropole se nad výsledky těší, zároveň je však bere jako závazek do dalších let. „Vídeň bude i v budoucnu usilovat o to, aby se všichni obyvatelé bez ohledu na příjem nebo původ mohli podílet na vysokém životním standardu ve městě,“ uvedl v reakci na výsledky vídeňský starosta Michael Ludwig.

 

Kromě studie Merceru sklízí Vídeň úspěchy i v řadě dalších žebříčků – včetně hodnocení kvality života podle The Economist Intelligence Unit nebo ve Smart City Indexu poradenské společnosti Roland Berger.

 

Doplňkové téma roku 2019: osobní bezpečnost

Vedle každoroční studie o kvalitě života zveřejnila společnost Mercer ještě výsledky zvláštního hodnocení k tématu osobní bezpečnosti, která mimo jiné zohlednila kriminalitu a osobní svobodu v jednotlivých městech. Podle zvláštní studie je Vídeň šestým nejbezpečnějším městem na světě. Pořadí vede Lucemburk před Helsinkami, Basilejí, Bernem, Curychem a právě Vídní.

Shrnutí aktuální studie Merceru včetně grafiky (anglicky): https://mobilityexchange.mercer.com/Insights/quality-of-living-rankings

Foto: © tookapic / Pixabay

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení