Vídeň postaví tisíc obecních bytů ve dřevostavbách

Vídeň, světový vzor bytové politiky, chce do roku 2025 postavit či začít přípravu tisícovky bytových jednotek v dřevostavbách a hybridních konstrukcích. Radnice slibuje tradiční kvalitu obecního bydlení a navíc zvýšený důraz na ekologii, klimatickou resilienci a blízkost přírody.

city:one 7.10.2021 10:18 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Bydlení a development

Prvních 155 bytů vznikne na šesti městských pozemcích ve 21. a 22. vídeňském obvodu. Největší projekt obsáhne kolem padesáti bytů, nejmenší pět. První developerskou soutěž uspořádá městský institut pro rozvoj obecního bydlení wohnfonds_wien letos na podzim, další dvě fáze plánuje na roky 2022 a 2023.

 

„Vídeň dnes stojí před úlohou, aby našla nejlepší možné odpovědi na výzvy jako změna klimatu, digitalizace a nárůst počtu obyvatel,“ okomentoval projekt Prvního vídeňského programu bytové výstavby starosta města Michael Ludwig. „S ohledem na životní prostředí, ekologický, blízký přírodě a přesto urbánní. To jsou všechno prvky, kterými se program vyznačuje. Jako výsledek vzniknou na kraji města malé, dvou až čtyřpatrové budovy ze dřeva a hybridní dřevostavby,“ doplnila vídeňská radní pro bytovou výstavbu Kathrin Gaal.

 

Nové dřevostavby mají splnit dosavadní kritéria úspěšných konvenčních vídeňských bytových projektů, a zajistit tedy dostatečnou kvalitu, komfort a vhodnost pro každodenní použití. Nově se však přidává maximální akcent na ekologii a odolnost proti změnám klimatu. Konkrétně to znamená, že novostavby i jejich okolí budou využívat obnovitelné zdroje energie a nabízet zelené střechy a fasády, zastínění i dostatečné proudění vzduchu. Od těchto prvků si Vídeň slibuje zlepšení místního mikroklima i odolnost vůči letním tepelným ostrovům. Zkušenosti z výstavby chce Vídeň do budoucna aplikovat i na další bytové projekty.

 

Dřevo vnímá hlavní město Rakouska jako dostupnou domácí přírodní surovinu, která nahrazuje energeticky intenzivní stavební materiály a nabízí rychlejší a méně hlučnou výstavbu, dobré izolační vlastnosti a v neposlední řadě vhodné vnitřní klima v budovách. Materiál chce Vídeň odebírat z udržitelně pěstovaných lesů s odpovídající certifikací.

 

Už od plánovací fáze chce Vídeň věnovat zvýšenou pozornost počítačovým simulacím, které mají vedle efektivity ozeleňovacích a zastiňujících opatření zlepšit i samotný proces stavby a snížit surovinovou náročnost.

 

Stavba všech tisíci bytů v dřevostavbách by podle radnice měla být uvedeny do pohybu do konce stávajícího volebního období, tedy do podzimu 2025. Společným prvkem minimálně v první etapě bude i blízkost přírody. Šest vybraných lokalit se liší velikostí od přibližně jednoho po devět tisíc metrů čtverečních plochy, novostavby na všech místech by ale v porovnání se stávající zástavbou neměly nijak vyčnívat, doplňuje Vídeň.

 

Další ekologicky vystavěné městské byty vyrostou v následujících letech i v centrálnějších částech Vídně, například ve třetím obvodu vznikne udržitelné bydlení pro čtyři tisíce obyvatel města.

Další informace

Vídeň staví novou čtvrť s ekologickými byty

 

Foto: Panorama Vídně © Mike Clegg - Pixabay

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení