Vídeň rozmístí chytré semafory

Vídeň zavede chytré semafory, které poznají, že chcete přejít. Po ukončení testovací fáze na podzim tohoto roku bude v rakouské metropoli rozmisťována nová technologie pro semafory. Chytrá světla nahradí zhruba 200 stávajících dotekových semaforů.

city:one 25.8.2019 21:41 Barbora Benešová, Zahraniční kancelář města Vídně v Praze Vídeň Pěší doprava

Nový systém chytrých semaforů bude zaveden i v rámci bezpečnostního balíčku města Vídně pro školy. Technologie již nefunguje na základě stisknutí tlačítka, nýbrž na principu samospouště. Jednotlivá místa, kde budou semafory rozmístěny, se určí po domluvě s jednotlivými okrsky a dopravními úřady. „Nová technologie zvýší bezpečnost našich dětí po cestě do školy“, říká vídeňská radní pro dopravu Maria Vassilakou.

Jak to funguje

Systém, který město Vídeň společně s Technickou univerzitou Graz vyvíjí a testuje, zaznamená pomocí optické detekce ve výšce zhruba 4 metrů blížícího se chodce, kterého může rozpoznat na vzdálenost 8 metrů. Algoritmus softwaru spočítá na základě směru pohybu chodce předpokládanou trasu a data dále předá do řídícího centra. Jakmile kolemjdoucí dorazí k semaforu, naskočí zelená.

Technické zařízení slouží výhradně k rozpoznání pohybového vzoru a nemůže být využito pro sledování osob. Veškerá pořízená data jsou zpracována na místě a následně ihned smazána.

Foto: © wien.gv.at

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení