Starosta New Yorku de Blasio navrhl přelomový zákon, který sníží emise z velkých budov

Emise z velkých budov jsou zdrojem nejvyššího znečištění klimatu ve velkých městech. Zákon z New Yorku je zatím ve fázi návrhu, ale už nyní se v souvislosti s ním hovoří o nejambicióznějším klimatickém opatření, které kdy jaké město přijalo. Díky novému zákonu by velké budovy musely do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 %. Zákon by New York výrazně přiblížil k cíli starosty de Blasia, který chce do roku 2050 snížit emise uhlíku o 80 %.

city:one 7.12.2018 15:33 Tereza Škoulová Energetika budov Správa města

Podle starostova poradce Costy Constantinidese by schválení zákona mohlo způsobit revoluci v dalších městech po celém světě. Starosta plánuje modernizovat staré budovy nad 25 tisíc metrů čtverečních, aby byly energeticky úspornější. Plán se dotkne 23 tisíc budov po celém New Yorku. Návrh zákona už podpořili někteří zákonodárci a proti se nestaví ani hotelová lobby, v New Yorku velmi mocná tradiční instituce. Její prezident John H. Banks už přislíbil spolupráci.

V souvislosti s plánem má vzniknout nový Úřad energetické účinnosti budov. Návrh zákona zároveň chrání 990 tisíc bytů s regulovaným nájemným, aby jejich majitelé nepřenesli dodatečné energetické požadavky do zvýšených nájmů. Ty by stouply až o 6 % ročně.

Za návrh se zatím postavila silná koalice představitelů různých politických stran. Proč tomu tak je, ilustrují slova Pete Sikory, poradce neziskových komunit pro změnu v New Yorku: „Legislativa odpovídá naléhavosti zprávy Organizace spojených národů, která varuje, že světové vlády musí v následujících dvanácti letech snížit emise na polovinu, aby se zabránilo katastrofickému globálnímu oteplování.“

Přečtěte si celý článek, který vyšel v Huffington Post

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení