Přehled desítky nejprogresivnějších energetických start-upů

city:one 28.2.2017 17:55 převzala Tereza Škoulová, redaktorka City:One Obnovitelné zdroje Aplikace

Budoucnost energetiky je v decentralizaci, sdílení a udržitelnosti

Po celém světě vznikají iniciativy na demokratizaci energie

Jednou z hlavních idejí chytrého města je udržitelnost, a proto jsou projekty týkající se energetiky na vrcholu zájmu nejen starostů, ale také start-upů. Hubert Kucharski ze společnosti Dexma Tech na linkedinu publikoval přehled top ten energetických start-upů, a my si řekli, že by vám mohl být k užitku.

Současná energetika směřuje k decentralizaci, dekarbonizaci a k digitalizaci. Vybrané firmy a projekty propojují uživatele, elektrická vozidla, skladování a poptávku; používají BigData a internet věcí; budují potenciál ke změně energetického trhu; zvyšují energetickou účinnost a využití obnovitelných zdrojů.

Sympower, Estonsko, 2015: Budoucí dodávky elektřiny budou decentralizované a obnovitelné.

Agregátor odezvy na poptávku, který vyrovnává energii rozvodné sítě s energetickými nároky chytrých spotřebičů. Cílem je usnadnit přechod k udržitelnému energetickému systému pomocí synchronizace spotřeby domácností s obnovitelnými zdroji. Agregátor dokáže v reálném čase reagovat na poptávku a "vytvářet" pro uživatele dodatečnou energii.

Vebbu, Chorvatsko, 2015: Čerstvý vzduch a správná teplota vzduchu mají velký vliv na vaše zdraví.

Mobilní aplikace, která monitoruje, čistí a optimalizuje kvalitu vzduchu v místnostech díky rekuperaci větrání a využití internetu věcí. Cílem je zlepšit kvalitu ovzduší, účinnost vytápění a jeho energetickou výkonnost. Aplikace pracuje s oblastmi inovací, jako jsou hardware, vzduchotechnika nebo B2C trh (businnes-to-consumer; obchodní vztah mezi společnostmi a koncovými zákazníky realizované mobilními aplikacemi nebo internetovým nakupováním).

Watty, Švédsko, 2013: Je čas převzít kontrolu nad vaší spotřebou energie.

Platforma pro domácí správu energie, která pracuje s přístupnými energetickými daty. Cílem je dát domácnostem kontrolu nad jejich energetickými výdaji. Algoritmy dokážou identifikovat 6 – 8 nejúspornějších spotřebičů bez nutnosti dalšího hardwaru nebo drátů pro jednotlivé spotřebiče.

DAJIE, Itálie, 2015: Umožnit lidem, aby mezi sebou směňovali energii.

Název firmy DAJIE je zkratka pro „distribuované autonomní připojení k internetu a energii“ pro všechny. Cílem je umožnit malým/soukromým producentům energie její vzájemné (peer-to-peer, tedy mezi jednotlivými uživateli) sdílení. Děje se tak na základě otevřeného zdroje energetických dat mezi uživateli (blockchain: distribuovaná decentralizovaná databáze).

Wapo, Řecko, 2015: Mít informaci, kterou potřebujete, v momentě, kdy ji potřebujete.

Komunikátor v rámci budov prostřednictvím virtuálního správce objektu. Cílem je získat energetická data pro všechny, nejen pro manažery. Možná první chatovací program pro správu budov se sociálním aspektem: možnost zapojit se je dostupná pro každého.

Wirewatt, Mexiko, 2014: Slunce je velkorysé, náklady na instalaci nízké a ceny energií vysoké. Změňme to!

Propojení solárních projektů jednotlivců v rozvíjejících se ekonomikách s kapitálovými trhy. Cílem je zmodernizovat způsob distribuce elektřiny v Mexiku a nabídnout levnější a čistší osvětlení. První B2B (business-to-business, obchod mezi společnostmi) online tržiště v Latinské Americe, které pomáhá distributorům a dodavatelům solární energie navrhnout a vytvořit automatizované technické návrhy projektů a zajistit jim financování v rámci jejich finanční sítě.

Swuto, Británie/Holandsko, 2015: Úspory energie jednoduše.

Boj proti energetické chudobě prostřednictvím finančních technologií (FinTech). Platforma sleduje a porovnává účty za energii. Pokud lze ušetřit, automaticky přepne uživatele na čerpání energie od levnějšího dodavatele. Na základě aktivního srovnávání permanentně hledá tu nejlevnější dohodu.

LO3 Energy, USA, 2015: Vytváříme lokální energetické sítě nezávislé na velké rozvodné síti.

Projekt autonomního zdroje elektřiny, který prostřednictvím blockchain databáze (otevřená databáze transakcí) umožňuje obchodovat s energií mezi sousedy. Cílem je vytvořit nástroje a rozvíjet projekty na podporu a urychlení distribuce energie, inženýrských sítí a výpočty budoucí sdílené ekonomiky.

TEQ Charging, USA, 2015: Nabíjejte chytřeji! V pravý čas na pravém místě za nejnižší náklady.

Nízkonákladové řešení dobíjení elektromobilů. Cílem je snížit problematická místa na amerických silnicích prostřednictvím nové nabíjecí infrastruktury a aplikací, které umožňují přesouvat energii v rámci nabíjecích systémů. Inteligentní nabíjení elektromobilů, které snižuje náklady o 90 % a zvyšuje dobíjecí kapacitu až čtyřikrát.

Totem, USA, 2015: Nový druh produktu chytrého města.

První chytré řešení na světě, které kombinuje distribuovanou solární energii, akumulaci energie, wi-fi, 4G komunikaci, nabíjení elektromobilů a chytré osvětlení v rámci jediné platformy pro chytrá města. Cílem je nastavit budoucí chytrou energii pro lidi. Koncept technologie chytrých měst, která řeší vše dohromady: internet věcí, distribuované systémy (blockchain), nabíjení elektromobilů, autonomní vozidla, integrované elektrárny (virtual power plants) a další – to vše řízeno čistou, obnovitelnou energií.

 

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení