Vídeň pokračuje ve stavbě občanských elektráren

Vídeň spustila 30. kolo úspěšného projektu občanských elektráren. Za 950 euro mohou odběratelé získat podíl na nově stavěných elektrárnách s ročním výnosem 1,75 %.

city:one 25.5.2017 09:20 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Zapojování veřejnosti Energetika Vídeň Obnovitelné zdroje

První občanskou solární elektrárnu zprovoznil vídeňský podnik Wien Energie v květnu 2012. Během uplynulých pěti let městská firma realizovala již 30 občanských elektráren, z toho 26 solárních a 4 větrné. Do projektu se zapojilo přes 10 000 osob, které celkem investovaly více než 35 milionů euro. Instalovaná kapacita občanských elektráren ve Vídni a okolí v současnosti dosahuje 50 000 MWh.

Přes 1000 podílů s ročním ziskem 1,75 %

Odběratelé Wien Energie mohou od středy 24. května získat dalších 1 076 podílů, tentokrát na chystané fotovoltaické elektrárně v přístavu Freudenau na jihu města. Každý ze zákazníků s rakouskou adresou a bankovním spojením může prostřednictvím webu www.buergerkraftwerke.at investovat až do deseti panelů po 950 eurech, a to dle principu first come, first served. Roční výnos dosahuje 1,75 % a podíly lze kdykoli za nákupní cenu odprodat zpět do rukou Wien Energie. Předcházející emise byly rozprodány v řádu hodin.

Decentralizace výroby a investice do obnovitelných zdrojů

Vídeňský podnik Wien Energie, který dodává energii více než dvěma milionům odběratelů i do Dolního Rakouska a Burgenlandu, sází na decentralizovanou výrobu. V následujících pěti letech vyčlenil na investice do obnovitelných zdrojů 460 milionů euro. Cílem městské firmy je do roku 2030 zdvojnásobit podíl OZE na přibližně 35–40 %.

Foto: Občanská solární elektrárna u nového vídeňského hlavního nádraží © Wien Energie/Ian Ehm

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení