Nové vídeňské stavební předpisy: 2/3 obytné plochy pro podporované byty

Vídeň schválila nové stavební předpisy. Na většině nově definovaných obytných území musí ze dvou třetin vzniknout podporované bydlení. Cílem je posílit centrální roli podporovaného bydlení, které Vídeň vnímá jako výhodu a investici do budoucna.

city:one 12.12.2018 18:48 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Sociální bydlení

Ceny pozemků a nájmů v evropských městech neustále stoupají a Vídeň se proto rozhodla zakročit. S cílem zajistit dlouhodobě dostupné bydlení Vídeň ještě posílí centrální roli podporovaného bydlení. Novela stavebních předpisů, kterou koncem listopadu schválil parlament spolkové země Vídeň, zavádí samostatnou kategorii podporované bytové výstavby, z níž bude pro většinu v budoucnu vznikajících obytných oblastí vyplývat povinnost zajistit na dvou třetinách obytné plochy podporované bydlení.

Pravidlo dvou třetin

Pravidlo dvou třetin bude město uplatňovat u všech nově definovaných území pro bydlení, které doposud nebyly klasifikovány jako obytné území nebo smíšené území. Navíc se bude týkat i zvyšování povolené hustoty zástavby. Výjimky bude město udělovat pouze projektům pod 5 000 metrů čtverečních nebo v opodstatněných případech, například u komplexních projektů či plánů celoměstského významu, které by jinak nebylo možné financovat. S každým takovým případem se musí vypořádat komise pro městský rozvoj nebo městské zastupitelstvo. A právě vídeňské zastupitelstvo ještě v nejbližších dnech bude schvalovat doprovodné zásady pro konkrétní postup podle nově schválených stavebních předpisů.

Podporované bydlení jako investice do budoucna

Podle vídeňské radní pro bytovou výstavbu Kathrin Gaalové není cílem opatření znevýhodnit majitele pozemků. Změny v územním plánování by však měly vystihovat obecný zájem na podporovaném bydlení, vysvětluje město v doprovodné zprávě. „Přes šedesát procent Vídeňanů žije buď v obecním, nebo podporovaném bytě. To je unikátní dědictví, a také klíčová výhoda a investice do budoucna. Díky pravidlu dvou třetin chceme i v budoucnu pokračovat vídeňskou cestou sociálního bydlení,“ dodává Gaalová. Novinky vstoupí v platnost na jaře 2019.

Foto: Dostupné bydlení ve Vídni © Christian Jobst/PID

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení