Komplexní a sdílená řešení jsou nejchytřejší: příklad z USA

city:one 28.2.2017 17:50 převzala Tereza Škoulová, redaktorka City:One Strategie Brand a marketing

S tím, jak se velká města rozrůstají, závisí kvalita života stále většího počtu lidí na efektivitě a ekonomice městských služeb, jako jsou veřejná doprava, bezpečnost, energetika, vodní zdroje a vše, co dělá města příjemnými k životu. Aby města byla schopna adekvátně reagovat na tento růst, potřebují inovativní řešení a nové typy partnerství, která zajistí lepší dostupnost služeb, navíc účinně a ekonomicky. Jaká mohou být tato řešení, zmiňuje oregonský publicista Doug Peeples pro SmartCitiesCouncil.

Protože sdílení zkušeností je pro chytrá řešení klíčové, Doug uvádí jako příklad Bellevue, předměstí Seattlu. Žije zde 134 tisíc lidí, sídlí tu okolo stovky společností a místo je vyhlášené pro vysokou kvalitu života. Mj. proto, že má vlastní Smart City program, v jehož rámci radní rozvíjejí budoucí strategie. Díky programu se městu podařilo získat grant ve výši $75,000 od Národního institutu vědy a technologie (NIST) v rámci projektu Global Cities Team Challenge, iniciativy zaštítěné autoritou Bílého domu. Ve zkratce jde o rozvoj konceptu chytrých měst ve spolupráci s technologickými partnery  a sdílet jej s ostatními městy. Klíčová je myšlenka, že díky spolupráci s dalšími městy se podaří realizovat a dokončit mnohem více nápadů, než by zvládlo město samotné.

Bellevue se svými partnery vyvíjí a testuje pilotní platformu k lepšímu využití a sdílení dat. V rámci projektu sbírá nová data a sdílí je se zaměstnanci města, s podnikateli, obyvateli i turisty. Díky platformě, která umožní vyhodnocování dat v reálném čase, bude možné lépe komunikovat a řešit problémy napříč institucemi a jako město fungovat efektivněji.

Města často zavádějí "chytrá" řešení, jako osvětlení či parkování, izolovaně a je velmi složité a také nákladné je posléze integrovat do komplexnějšího systému. Díky platformě, která má fungovat napříč městy, bude možné tvořit, sdílet a šířit zkušenost s efektivním způsobem správy měst. Vedoucí technologického úřadu v Bellevue Chelo Picardal upozorňuje, že vytvořit funkční strategické rámce pro další města bude trvat roky, protože skutečně chytrá řešení zahrnují velké množství oblastí. Proto chce platformu časem ještě vyladit. Město si pro sebe nyní určilo šest prioritní bodů: budovy, propojenost, energetiku, bezpečnost, dopravu a vodní zdroje. A protože řešení vyžaduje integraci technologií, důraz bude kladen také na ochranu soukromí obyvatel města.

https://www.youtube.com/watch?v=eu1q7n6FE4Y

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení