IPR přiblížil práci urbanisty pomocí storytellingu. Za svůj počin získal mezinárodní ocenění

Institut plánování a rozvoje (IPR) získal v mezinárodní soutěži 2022 ArcGIS StoryMaps Competition dvě ocenění za svou novou webovou aplikaci Praha rozmanitá. Aplikace se skrze příběh a interaktivní vizuál snaží veřejnosti přiblížit zdánlivě složité téma městských struktur. Lidé se tak mohou v aplikaci dozvědět, co to městská struktura vůbec znamená, kolik jich v Praze nalezneme, jak je hlavní město rozmanité z pohledu urbanismu, či jak rozdílně vnímá rozmanitost Prahy chodec, cyklista či řidič.

city:one 25.11.2022 12:29 TZ IPR Územní plán Strategie Mapy

Každé město je složené z mnoha typů zástavby. Tedy toho, jaké budovy se v daném místě nachází, jak jsou vysoké a veliké, jak vypadají, jak jsou uspořádány či jak široké jsou zde ulice. Podoba každé městské sktruktury odpovídá i období, účelu a společenské situaci v jejichž kontextu vznikaly. A rozmanitost struktur dělá Prahu tím, čím je dnes, tedy městem vrstevnatým a kulturně bohatým.

IPR pražské městské struktury přibližuje v aplikaci Praha rozmanitá. Ta se nyní stala celosvětovým vítězem v mezinárodní soutěži 2022 ArcGIS StoryMaps Competition, a to dokonce ve dvou kategoriích – v základní kategorii PLANNING AND INFRASTRUCTURE a také ve speciální skupině MOST EFFECTIVE VISUAL LANGUAGE.

„Mám obrovskou radost! Letos je to již podruhé, co jsme byli oceněni na poli dat a geografie, a to rovnou od organizace ESRI – celosvětového lídra v oblasti softwaru pro geografické informační systémy a mapování. Je pro nás neskutečná pocta, že se můžeme svou prací srovnávat s mezinárodní elitou na poli dat a geografie,“ komentuje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Oceněná aplikace se snaží téma pražské rozmanitosti přiblížit skrze tzv. storymapu neboli „mapu s příběhem“. ArcGIS StoryMaps je nástroj společnosti Esri, který nabízí možnost poutavě vysvětlovat složitá témata díky kombinaci textů, map a různých multimédií.

Díky Storymapě se podařilo rozpohybovat jinak statickou Analýzu měřitelné strukturální charakteristiky zástavby z Portálu Územně analytických podkladů. Uživatel aplikace Praha rozmanitá se tak interaktivně dozví, co jsou městské struktury, co všechno zachycují, jak je ovlivnila historie a proměny přístupu k

městu, či jak je vnímaná rozmanitost města z pohledu člověka, který se daným městem pohybuje.

„Bez hlubšího pochopení, jak dnes Praha vypadá a funguje, nemůžeme dobře plánovat její budoucnost. Proto IPR sbírá a shromažďuje data, díky nimž u nás vznikají strategie, podklady, analýzy či studie. Zároveň se snažíme nashromážděná data nevyužívat pouze pro své potřeby, ale předáváme je dál moderními cestami. Třeba prostřednictvím digitálních technologií a storytellingu. Jedním z příkladů je právě aplikace Praha Rozmanitá, nebo v CAMPu aktuálně probíhající výstava Prague Dreams datového umělce Refika Anadola,“ doplňuje Boháč.

Aplikace Praha Rozmanitá je přístupná na této adrese:

uap.iprpraha.cz/storymap/praha-rozmanita (CZ)

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení