Celosvětový atlas bikesharingu: 460 měst, 21 000 stanic

Výzkumníci Universität Wien vyvinuli celosvětový atlas bikesharingu. Volně přístupné mapy znázorňují aktuální data z bikesharingových stanic i dlouhodobé vzorce mobility z více než 460 měst.

city:one 26.4.2017 09:53 Martin Landa bikesharing Vídeň Otevřená data

Od Vancouveru přes Rio de Janeiro, Istanbul až po Auckland sahá nově vyvinutý bikesharingový atlas. Trojice informatiků z vídeňské univerzity začala systematicky sbírat data z více než 460 měst a 21 000 stanic na celém světě. Atlas zobrazující obsazenost stanic je navíc aktualizován každých 15 minut.

Tým z výzkumné skupiny pro analýzu a vizualizaci dat na Universität Wien využil skutečnosti, že velká část údajů k městským cyklistickým projektům je uchována ve formě open dat. „Naším cílem je open data skutečně lidem zpřístupnit. Doposud jsou totiž skryta v komplexních tabulkách nebo databázích. My oproti tomu sázíme na interaktivní vizualizace, aby tato data byla viditelná a přehledná,“ vysvětlují informatici. Obrovské množství neustále přicházejících dat zpracovávají ve Vídni pomocí vlastních algoritmů a dalších nástrojů.

Pomocník pro městské plánování

Bikesharingový atlas je volně přístupný na www.bikesharingatlas.org a kromě pozorování aktuálních dat jej lze využít pro plánování cest: například nejrychlejší trasy z okraje města k volné stanici v centru města. Zdarma přístupný web navíc může sloužit i vědcům a urbanistům, vysvětlují vídeňští ajťáci. Díky uloženým anonymním datům lze totiž z atlasu vyčíst i vzorce mobility v jednotlivých městech za posledních 15 měsíců.

Grafika: Bike Sharing Atlas

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení