Vídeň přispívá až 1 500 eur na zastínění bytu

Město Vídeň finančně podporuje nájemce i vlastníky bytů při dodatečné montáži zastínění. Za rolety či žaluzie na oknech či balkonových dveřích proplácí radnice až polovinu nákladů, maximálně 1 500 eur na byt. Jedná se o jednoduché a energeticky efektivní řešení proti přehřívání bytů v letních dnech, vysvětluje magistrát.

city:one 19.12.2021 14:33 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Bydlení a development

Dotace na dodatečné zastínění bytů zavedla vídeňská radnice na podzim 2019. Městská iniciativa se i vzhledem k rostoucímu počtu horkých letních dní rychle stala populární a za uplynulý rok vyřídil magistrát přes 5 000 žádostí. Program se vztahuje na vícepatrové domy a ucházet se mohou nejen vlastníci, ale i nájemci s povolením vlastníků. Dotaci mohou získat byty s tržním nájmem i jednotky podporované v rámci štědré vídeňské bytové politiky. Za dodatečnou montáž rolet, žaluzií nebo jiného zatemnění na vnější straně oken nebo balkonových dveří proplácí město až polovinu nákladů do maximální výše 1 500 eur na byt. Za rok 2020 činila průměrná podpora 1 002,50 eur.

Až doposud se program vztahoval pouze na domy starší dvaceti let. Nyní vídeňské zastupitelstvo snížilo hranici na deset let a celkovou dotační sumu navýšilo z šesti na deset milionů eur. Nový program poběží od prosince až do konce roku 2025. Žádosti s certifikátem kvality budou uznány i ve lhůtě půl roku od dne fakturace. Byty v památkových zónách musí před montáží získat i povolení od městských architektů.

Vnější zastínění bytů poskytuje podle Vídně při horkých letních dnech jednoduché a efektivní řešení. Zejména v době, kdy velká část obyvatel měst tráví více času doma, se proto může výrazně projevit i další výhoda takového řešení, kterým je podle Vídně nulová spotřeba energie – například na rozdíl od klimatizace, uvádí radnice.

Foto: Vnější žaluzie © Michael Gaida - pixabay

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení