Vídeňské semafory sbírají data o životním prostředí

Město Vídeň a Centrální ústav meteorologie a geodynamiky (ZAMG) během příštích let vybaví 1200 semaforů 10 000 čidly k zaznamenávání dat o počasí a životním prostředí. Již během roku 2018 proběhne testovací provoz podél ulice Ringstraße.    

city:one 27.3.2018 11:34 Michaela Sechterová, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Řízení dopravy

Díky tomu mohou být ve městě například detekována místa s vysokou okolní teplotou a s pomocí inteligentní regulace provozu dojde k okamžitému zlepšení stavu ovzduší, jelikož se při brždění a akceleraci  uvolňuje výrazně více škodlivých látek než za plynulého provozu. Signalizační dopravní systém ve městech je, podle Günthera Tschabuschniga, vedoucího oddělení informatiky a komunikačních technologií při ZAMG, svou hustou dopravní sítí ve městech ideálním prostředkem pro sběr dat o počasí a životním prostředí. Zejména proto, že jsou semafory nepřetržitě napojeny na elektrickou síť, připojeny na internet a nachází se přímo v okolí bydlišť. 

Hustá síť měřících míst

Extrémní počasí, především dlouho trvající období horka, představuje pro města velkou výzvu. ZAMG má model městského klimatu, jehož validace může být vylepšena právě hustší sítí měřících míst. Tschabuschnig upřesňuje, že magistrátní oddělení MA 33 je největším správcem infrastruktury ve Vídni - spravují semafory, veřejné osvětlení, pokrytí veřejnou sítí Wi-Fi atd. Tato perfektní symbióza je předpokladem pro vznik a provoz plošné sítě fyzických zařízení (Internet of Things) ve Vídni. Cílem je vybavit světelné signalizační zařízení kvalitními senzory, jejichž data budou online okamžitě zpracovávána a vyhodnocována. V první fazi budou semafory vybaveny čidly pro měření teploty a vlhkosti, v další fázi měřiči CO2, SO2 a hluku. Systém je podle ZAMG udržitelný a koncipován pro připojení jakéhokoli čidla. Ta poskytnou denně enormní počet dat, která budou analyzována a vyhodnocována vysoce výkonnými počítači a strojovým učením (Machine Learning), prostřednictvím analýzy datových sad (Big Data Analaytics) se pak rozpoznají určíté vzorce a souvislosti pro praktické využití.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení