Vídeňská třída Mariahilfer Straße získala mezinárodní ocenění

city:one 8.7.2017 01:29 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Pěší doprava Urbanismus Veřejný prostor

Přestavba vídeňské ulice Mariahilfer Straße z rušné ulice plné automobilů na pěší nákupní třídu získala ocenění mezinárodní organizace Environmental Design Research Association jako příklad zvláště povedeného a udržitelného městského projektu. Odborná porota ocenila vedle výsledné podoby ulice i způsob, jakým vídeňská radnice zapojila veřejnost.

Vídeňská ulice Mariahilfer Straße je dnes jednou z nejznámějších nákupních tříd v Evropě. Bulvár spojující centrum Vídně s nádražím Westbahnhof byl sice již řadu desetiletí plný obchodů, ale také motorových vozidel. Uzavření ulice pro auta a její přeměna v pěší zónu s bohatým městským mobiliářem z Mariahilfer Straße učinila oblíbené místo pro trávení volného času i setkávání.

Právě tuto přeměnu ocenila na svém zasedání v americkém Wisconsinu mezinárodní organizace Environmental Design Research Association (EDRA) v kategorii „Great Places“ jako příklad zvláště podařeného a trvale udržitelného městského projektu. Přestavba Mariahilfer Straße nejen snížila zatížení dopravou, emisemi i hlukem a vytvořila městský bulvár, odborná jury navíc vyzdvihla i zapojení veřejnosti do celého projektu. V prvotní části Vídeň představila prototypy potenciálního mobiliáře, aby obyvatelé mohli otestovat jeho design, získali lepší představu o navrhovaných změnách, ale také aby se o zklidnění ulice začali více zajímat. Podle EDRA může proměna vídeňské Mariahilfer Straße sloužit jako zajímavý příklad pro plánování i realizaci zklidňujících projektů v dalších městech.

V další kategorii „Place Planning“ vybrala porota EDRA složená z designérů či výzkumníků plán umožňující dospívajícím studentům v americkém Clevelandu podílet se na podobě veřejného prostoru. Vítězem „Place Research“ se stala publikace o obnovitelných zdrojích, prvenství v „Place Book“ si odnesla designérská kniha zaměřená na potřeby lidí s autismem či jinými poruchami.

Foto: Mariahilfer Straße © Bureau B+B

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení