Vídeňská čistička odpadních vod vyrobí více energie než sama spotřebuje

city:one 21.3.2017 10:42 Energetika Odpady

Podobně jako v Praze, i ve Vídni probíhá modernizace a rozšíření hlavní čističky odpadních vod. Vídeňská ČOV, která je v provozu od roku 1980, má již první fázi rozsáhlé přestavby za celkem 250 milionů euro za sebou. Vznikly zde nové sedimentační nádrže na mechanické čištění vody i nová zařízení na biologické čištění, která jsou energeticky efektivnější a jejich provoz levnější. Modernizace navíc sníží emise městem vlastněné čističky o 40 000 tun ekvivalentu CO2 ročně.

V polovině letošního roku začne na nově uspořeném místě výstavba moderního kalového zařízení. V něm jsou z vody odstraňovány organické nečistoty. Ve Vídni jich takto ročně nashromaždí až dva miliony metrů krychlových. Tyto kaly zahřáté na teplotu 38 °C poputují na 25 dní do šestice uzavřených nádrží o výšce 30 metrů a celkovém objemu 75 000 kubíků. Vídeňané takto vedle odpadní látky určené k likvidaci získají ročně navíc 20 milionů kubických metrů plynu. Ten prostřednictvím plynových motorů a generátorů vyrobí potřebný elektrický proud pro celou čističku, ale také teplo pro vytápění a ohřev vody. Teplárna v čističce tak dosáhne více než 80% celkové energetické účinnosti.

Čistička s vlastní ekologickou energií

Do hlavní vídeňské čističky ve čtvrti Simmering každou sekundu z celé Vídně přitéká přes 6 400 litrů odpadních vod, přičemž denně odebere přes 100 tun nečistot. Ročně spotřebuje kolem 63 GWh elektřiny, což je přibližně 1 % spotřeby celé Vídně. Nová zařízení od roku 2020 sníží objem zbytkových odpadních látek k likvidaci a čistírna sama bude dokonce vyrábět 78 GWh elektřiny. Vídeňská ČOV ukazuje, že investice do ochrany životního prostředí mají ekonomické výhody.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení