Grätzelräder? – Nákladní kola, která Vídeň půjčuje zdarma

Vyzvednout děti ze školky, jet na větší nákup či vyzvednout rozměrný balík na poště. Většina lidí by na vyřízení těchto aktivit využila vůz. Ve Vídni existují ale tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma.

city:one 27.7.2017 09:13 Markéta Spěváčková Citylogistika Cyklodoprava

"V současné době je ve Vídni k zapůjčení zatím jen sedm nákladních kol, od září jich bude deset, přičemž jedenácté kolo se dá vypůjčit u Agentury mobility města Vídně. Půjčení nákladního kola není komplikované. Stačí si ho rezervovat přes webové stránky www.graetzlrad.wien", vysvětluje systém půjčování kol ředitel Agentury mobility města Vídně Martin Blum.

Na zmíněných webových stránkách je k dispozici přehled nákladních kol včetně jejich umístění ve městě. Půjčují je restaurace, firmy či obchody. Kola, která mají k dispozici, spolufinancovala vídeňská radnice, která se zasazuje o posílení cyklistické dopravy ve Vídni. Zmíněné subjekty se na oplátku zavázaly tato kola půjčovat všem zájemcům po dva roky a to zdarma.

"Nákladní kola jsou praktickou a ekologickou alternativou transportu rozměrných věcí po městě. Pro mě je osobně důležité, aby Vídeňané mohli z nákladních kol profitovat a to bez toho aniž by si je museli hned kupovat. Proto jsme podpořili vznik tohoto projektu", okomentovala využití nákladních kol ve Vídni vídeňská místostarostka Maria Vassilakou.

Nákladní kola Vídeň nejen půjčuje, ale podporuje i jejich nákup. Od března 2017 přispívá rakouská metropole na nákup nákladních kol a to polovinou potřebné částky až do výše 800 eur. Kola s elektrickým pohonem dosáhnou na podporu až tisíc eur. Prostředky, které má radnice na podporu koupě kola k dispozici, se zatím pohybují okolo dvě stě tisíc eur. Podíl cyklistické dopravy na území Vídně v současnosti překračuje 7 % a kola jsou běžným dopravním prostředkem pro denní dojíždění. V červnu 2017 Vídeň zaznamenala rekordní počet cyklistů – kolo v pracovní dny v průměru využilo 8 464 cyklistů.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení