Cardiff jako první v Evropě nasadil celoplošné chytré parkování

Cardiff je nejlidnatějším městem Walesu s 346 100 obyvateli. Město populačně roste a v roce 2026 se předpokládá, že počet obyvatel vzroste o 14 až 19 % na 395 000 až 413 000.
city:one 28.2.2017 17:53 převzal David Bárta Parkování Internet věcí Cardiff

Cardiff je příkladem města, které přistupuje k novým technologiím velmi chytře. Po pilotním projektu chytrého parkování, ve kterém nasadili 275 senzorů na atraktivní parkovací místa v ulicích v blízkosti centra města a železničního nádraží, kde je přirozeně nejvyšší obrátkovost, došlo k celoplošnému rozšíření.

Pilotní projekt sestával z instalace senzorů a mobilní aplikace, která umí navádět řidiče na volná parkovací místa, platit parkovné i předpovědět trend obsazenosti. Cardiff při spuštění udělal velkou komunikační kampaň, ve které obyvatele seznámil s výhodami aplikace a zároveň je informoval, že cílí na zpětnou vazbu, tj. zda uživatelé shledají danou službu přínosnou a zda město by mělo v rozšíření systému dále pokračovat.

Řidiči po třech měsících pilotního užívání shledali, že jim systém šetří čas a předchází zbytečnému kroužení vozidel, což má pozitivní dopad i na kvalitu ovzduší. Město se následně rozhodlo k mnohem vyšší investici do této služby tak, aby pokrylo všechna relevantní parkovací místa ve městě.

Nasazený systém je komplexní a sestává z těchto technologií:

  • Instalace více jak 3 000 senzorů obsazenosti v uličním prostoru, ale i na parkovacích plochách;
  • Kamery pro čtení registračních značek u všech parkovacích domů ve městě;
  • Proměnné dopravní značení umístěné na strategických vjezdech do jednotlivých oblastí města usměrňující řidiče na volná parkovací místa; a
  • Mobilní aplikace s informacemi o obsazenosti parkovacích míst a ploch v reálném čase s možností navigace na volné parkovací místo.

 Vedoucí odboru dopravy, plánování a udržitelnosti Ramesh Patel se k důvodům, proč město nasadilo systém, vyjádřil takto: „Primárním cílem vedení města je podpořit využívání veřejné dopravy, cyklodopravy a pěší dopravy a motivovat lidi, aby nechali svá auta doma. Chápeme, že někdy může být jízda autem nezbytná, protože chybí rychlý spoj veřejné dopravy a nebo v daných hodinách nejede. Nasazená technologie umožní lépe využívat již existující parkovací místa i dohlížet nad platební kázní. Lidem umožníme rychle a snadno nalézt volné parkovací místo a tím předejdeme zbytečnému kroužení, což má pozitivní dopad na kvalitu ovzduší v centru města.“

Všechna data jsou zpracována a analyzována v datové platformě města SmartRep, díky které město získává cenné informace pro správné dopravní plánování i přehled o výtěžnosti jednotlivých parkovacích ploch. Město také doplnilo celý ekosystém o nové parkovací automaty s možností platby bankovní kartou nebo telefonem pro ty řidiče, kteří mobilní aplikace nevyužívají.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení