city:one 28.2.2017 17:53 převzal David Bárta Parkování Internet věcí Cardiff

Cardiff jako první v Evropě nasadil celoplošné chytré parkování

Cardiff je nejlidnatějším městem Walesu s 346 100 obyvateli. Město populačně roste a v roce 2026 se předpokládá, že počet obyvatel vzroste o 14 až 19 % na 395 000 až 413 000.

Cardiff je příkladem města, které přistupuje k novým technologiím velmi chytře. Po pilotním projektu chytrého parkování, ve kterém nasadili 275 senzorů na atraktivní parkovací místa v ulicích v blízkosti centra města a železničního nádraží, kde je přirozeně nejvyšší obrátkovost, došlo k celoplošnému rozšíření.

Pilotní projekt sestával z instalace senzorů a mobilní aplikace, která umí navádět řidiče na volná parkovací místa, platit parkovné i předpovědět trend obsazenosti. Cardiff při spuštění udělal velkou komunikační kampaň, ve které obyvatele seznámil s výhodami aplikace a zároveň je informoval, že cílí na zpětnou vazbu, tj. zda uživatelé shledají danou službu přínosnou a zda město by mělo v rozšíření systému dále pokračovat.

Řidiči po třech měsících pilotního užívání shledali, že jim systém šetří čas a předchází zbytečnému kroužení vozidel, což má pozitivní dopad i na kvalitu ovzduší. Město se následně rozhodlo k mnohem vyšší investici do této služby tak, aby pokrylo všechna relevantní parkovací místa ve městě.

Nasazený systém je komplexní a sestává z těchto technologií:

  • Instalace více jak 3 000 senzorů obsazenosti v uličním prostoru, ale i na parkovacích plochách;
  • Kamery pro čtení registračních značek u všech parkovacích domů ve městě;
  • Proměnné dopravní značení umístěné na strategických vjezdech do jednotlivých oblastí města usměrňující řidiče na volná parkovací místa; a
  • Mobilní aplikace s informacemi o obsazenosti parkovacích míst a ploch v reálném čase s možností navigace na volné parkovací místo.

 Vedoucí odboru dopravy, plánování a udržitelnosti Ramesh Patel se k důvodům, proč město nasadilo systém, vyjádřil takto: „Primárním cílem vedení města je podpořit využívání veřejné dopravy, cyklodopravy a pěší dopravy a motivovat lidi, aby nechali svá auta doma. Chápeme, že někdy může být jízda autem nezbytná, protože chybí rychlý spoj veřejné dopravy a nebo v daných hodinách nejede. Nasazená technologie umožní lépe využívat již existující parkovací místa i dohlížet nad platební kázní. Lidem umožníme rychle a snadno nalézt volné parkovací místo a tím předejdeme zbytečnému kroužení, což má pozitivní dopad na kvalitu ovzduší v centru města.“

Všechna data jsou zpracována a analyzována v datové platformě města SmartRep, díky které město získává cenné informace pro správné dopravní plánování i přehled o výtěžnosti jednotlivých parkovacích ploch. Město také doplnilo celý ekosystém o nové parkovací automaty s možností platby bankovní kartou nebo telefonem pro ty řidiče, kteří mobilní aplikace nevyužívají.

Máte chytrý produkt nebo službu?

Máte produkt nebo službu, který pomůže budovat nebo spravovat chytrá města?

Vložit produkt do City:One