city:one 5.5.2022 11:52 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Zelené technologie Energetika budov

„Právě v této době se ukazuje, jak je důležité osvobodit se od závislosti na fosilní energii ze zahraničí. Nejudržitelnějším způsobem obrany proti závislosti a proti vysokým nákladům na vytápění je přestup na obnovitelné zdroje,“ uvedl vídeňský radní pro životní prostředí Jürgen Czernohorszky poté, co klimatický výbor vídeňského zastupitelstva na začátku března schválil nové energetické územní plány (Energieraumpläne) pro pět městských obvodů.

Nařízení se týká novostaveb v městských částech Favoriten (10.), Simmering (11.), Hietzing (13.), Liesing (23.) a také přímo v centru Vídně (1.). Nové budovy zde už nebudou moci pro vytápění nebo ohřívání vody využívat fosilní plyn. Připojí se tak k osmi vídeňským obvodům (2., 3., 7., 8., 9., 16., 18. a 19.), pro které byly energetické koncepce schváleny již dříve. Možnost tvořit energetické plány vychází z novely vídeňských stavebních předpisů z roku 2018.

„Energetické plány jsou důležitým instrumentem pro rostoucí města s vysokým počtem novostaveb. Vídeň je také první evropské město, které takové plány zavedlo,“ zdůraznil Czernohorszky. Podle radního jsou plány významným krokem na cestě k odklonu od plynu i dalších fosilních paliv a klimatické neutralitě, které chce Vídeň dosáhnout do roku 2040. Takřka 90 procent emisí budov způsobuje plynové vytápění, zaznělo z magistrátu. Vedení města proto v dohledné době plánuje i příští rozšíření energetických plánů do šesti dalších obvodů a do konce roku zpracovává dlouhodobou strategii pro vytápění i chlazení (Wiener Wärme und Kälte 2040).

„Na základě technických možností jako jsou podzemní sondy, tepelná čerpadla a dálkové vytápění už nemusí vznikat další plynové ohřívače. Energetické plány jsou základem k tomu, aby ve Vídni stále stoupal počet budov, které jsou vyhřívány i chlazeny s ohledem na klima,“ doplnil vedoucí magistrátního oddělení pro energetické plánování Bernd Vogl.

Foto

Panorama Vídně © EM80, Pixabay

grafika z facebookového profilu města Vídně

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení