Vídeň nabízí zelené fasády na klíč. Zařídí formality a uhradí až 70 procent nákladů

Vídeňský magistrát začal nabízet vlastní zelené fasády. Jednoduchý modulární systém lze umístit do ulic i vnitrobloků a město na něj přispěje až 5 700 eur. Součástí balíčku BeRTA All-in-One jsou konzultace, plánování, zařízení všech formalit, dovoz i montáž na klíč.

city:one 16.7.2020 16:33 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Zelené technologie

S blížícím se létem se Vídeň připravuje na další možné vlny veder, které znepříjemňují život především obyvatelům hustě osídlených oblastí. Dlouhodobé prognózy předpovídají více než 100 dní ročně, kdy teplota překročí 30 °C, což je nárůst o 550 % v porovnání s průměrem let 1981 – 2010. Jedním z účinných řešení jsou zelené fasády, které snižují pocitovou teplotu v okolí až o 13 °C, zachytávají nečistoty a hluk, díky izolační funkci snižují spotřebu energie a také zatraktivňují městské prostředí.

 

Vídeň proto ve spolupráci s výzkumným týmem připravila a otestovala systém BeRTA pro ozelenění fasád. Nyní jej nabízí k dispozici široké veřejnosti. Balíček zajišťující kompletní servis lze objednat na www.berta-modul.at a město nabízí podporu až 5 700 eur, tedy přes 150 000 korun.

 

Zelená fasáda na klíč

Ozelenění fasád bylo až doposud relativně složité. Včetně stavebních úprav vyžadovalo ve Vídni povolení až od sedmi různých orgánů. Projekt BeRTA proto řeší všechny tyto překážky. Modulární systém s truhlíky a popínavými rostlinami odstraňuje nutnost stavebních úprav a město nyní zajišťuje veškeré potřebné náležitosti najednou.

 

Prostřednictvím webových stránek lze nejprve bezplatně a nezávazně získat vyjádření, zda lze na konkrétním místě ve veřejném prostoru modulární zelenou fasádu vybudovat. Fasády však lze objednávat například i do soukromých vnitrobloků. Součástí samotného projektu je přesné naplánování pro dané místo, zařízení všech úředních povolení, dovoz, montáž a předávka hotové zelené fasády. Dle situace lze zajistit i automatizované zavlažování. Většina procesu probíhá online a město tak slibuje funkční a kvalitní ozelenění s minimálním zařizováním a finanční podporou.

 

70 procent nákladů hradí město

Například při zřízení dvou modulárních koryt s popínavými rostlinami dosahují celkové náklady 7 919 eur. Město přispívá 5 200 eur a firmy mohou v rámci ekoprogramu získat i dalších 480 eur navíc. Dva moduly tedy zájemce vyjdou na 2 239 eur, zbylých 70 procent částky doplácí Vídeň.

 

Modulární zelené fasády jsou však jen jedním z opatření, která Vídeň v posledních měsících zavádí. Na obecních domech město na vlastní náklady buduje každoročně desítku stálých zelených fasád, napříč rakouskou metropolí se objevuje nová zeleň, stromy a parky, město buduje první cooling park nebo rozmisťuje mlhoviště v ulicích. Investice do opatření proti horku a suchu dosáhnou v následujících letech několika desítek milionů eur.

 

Foto: Zelené fasády BeRTA ve Vídni © Julia Beck – tatwort

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení