Vídeň bojuje proti horku ve městě. Zřizuje svůj první cooling park.

Problematika městských tepelných ostrovů není novým fenoménem. S rozrůstající se plošnou zástavbou měst ale získává rychle na významu. V boji proti náročnému a zdraví ohrožujícímu horku se Vídeň rozhodla pro celkovou revitalizaci Esterházyho parku, v kterém vybuduje i tzv. cooling park, tedy chladící park, který dokáže své okolí ochladit až o šest stupňů Celsia.

city:one 16.7.2020 18:45 Markéta Spěváčková, Zahraniční kancelář města Vídně Správa města Zelené technologie

Nesnesitelné horko v letních měsících ztěžuje život řadě obyvatel, především pak těm starším a nemocným.  Asfaltové silnice, betonové budovy a kovové střechy domů a nákupních center bohužel horko ve městech ještě zintenzivňují. Dostatek zeleně a vodních ploch hraje proto nezastupitelnou roli. Vídeň, jejíž podíl městské zeleně dosahuje 53 %, bojuje proti tepelným ostrovům dlouhodobě. Nyní kompletně revitalizuje Esterházyho park o rozloze 10 600 m2, na kterém vybuduje mj. i svůj první „chladící park“. O ochlazení okolí se tak postará zastíněná kruhovitá plocha o rozloze 30 m2, na které se budou nacházet tři prstence produkující vodní mlhu. Tento zdroj chladu, který bude dosahovat výšky 3,6 metrů, bude schopný ochladit své okolí až o šest stupňů celsia. Vedle „chladícího parku“ revitalizace počítá i s instalací dvou tzv. klimatických stromů, tedy dalších mlhových sprch o výšce 3 metrů a průměrem 2,2 metrů a chybět nebude ani výsadba rostlin, stromů a dostatek zatravněných ploch. „Park nebude jen místem odpočinku a relaxace pro jeho návštěvníky, ale dá nám mnoho dalšího know-how“, komentuje revitalizaci parku starosta městské části Markus Rumelhart. Park má totiž následující dva roky sloužit i k výzkumu městských tepelných ostrovů a jeho výsledky budou průběžně evaluovány a přizpůsobeny technickým možnostem.

 

Revitalizace parku je společným projektem šesté městské části, Vídeňských městských zahrad a architektonického studia Carla Lo, které tímto úkolem pověřila vídeňská radnice. Ta již řadu let investuje nemalé finanční částky do údržby a rozšíření zeleně. V současnosti se ve Vídni nachází 990 parků a nespočet zelených ploch, které Vídeň nazývá svými „venkovními obýváky“. I v příštím roce má dojít k dalšímu rozšíření zeleně, které se rozroste na rozlohu 137 tisíc metrů čtverečních. Na její revitalizaci a údržbu bude mít město k dispozici 9,3 miliónů eur.

Jednotlivé městské části na příští rok ale čekat nemusí. Již letos vyčlenila radnice fond s 2,3 milióny euro, který je určen pro implementaci ochlazujících systémů. Městské části tak při realizaci svých projektů mohou počítat s 80% finanční účastí vídeňské radnice. Dalších 8 miliónů euro pak vyčlenila radnice na samotnou výsadbu nových stromů.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení