V Praze funguje první knihovna věcí, založte ji i ve své obci

Praktická pomůcka ekonomiky sdílení šetří peníze i planetu

Knihovny věcí posilují komunitu i udržitelný rozvoj

Přečtěte si tipy pro založení knihovny věcí i ve vaší obci

city:one 7.6.2017 02:29 Tereza Škoulová, redaktorka City:One Ekonomika sdílení Komunitní projekty

Nápad založený na ideji sdílení: proč hromadit doma věci, které jsou vám po většinu roku k ničemu? A proč se nepoznat se sousedy, kteří něco umí a mohou mě to naučit? Knihovna věcí stojí na myšlence ekologické i ekonomické udržitelnosti a posiluje sociální soudržnost. Ve svém důsledku snižuje odpad, umožňuje levně využívat drahé věci a také vytváří komunitní vazby. Od května tohoto roku můžete knihovnu věcí využít i u nás. V prostoru pražského Goethe-Institutu se o ni zasloužila organizace Shared Cities – Creative Momentum, která funguje v sedmi městech střední a východní Evropy.

Knihovna zatím nabízí okolo padesátky věcí. Nejen potřeby do kuchyně, které využijete jednou za čas (zmrzlinovač nebo domácí pekárnu), ale také sportovní potřeby (nechcete se už dlouho zkusit projet na longboardu?) nebo equipment pro aktivní trávení volného času (vezměte s sebou na piknik kromě pétanque i slackline a uvidíte!). Kdo potřebuje využít atraktivní prostor v centru Prahy, může si dokonce „vypůjčit“ i foyeur – třeba na pracovní schůzku nebo na kulturní akci. Cena za čtenářský průkaz je 100 korun na půl roku, důchodci mohou knihovnu věcí využívat zdarma. Věci se půjčují na týden, najednou si lze půjčit až tři.

Kromě věcí si zde můžete „vypůjčit“ či vyzkoušet také dovednosti někoho dalšího: třeba k šicímu stroji můžete využít workshop šití. A pokud sami umíte něco, o co byste se rádi podělili (hru na bubínek nebo triky s létajícím talířem), můžete svou zkušenost sdílet s kýmkoli, kdo projeví zájem. Máte-li nápad na věc, která vám v knihovně chybí, nebo chcete-li nabídnout svou dovednost, přišpendlete svůj návrh na nástěnku v knihovně a organizátoři se vám pokusí vyhovět.

Nejlepší knihovny věcí začínají jako místo pro sdílení a půjčování věcí a končí tak, že se okolo nich vybuduje komunita.“ Gene Homicki, zakladatel platformy pro sdílení myTurn.

Jak si ve své obci založit vlastní knihovnu věcí?

Komunita je zásadní. Sdílejte své zapálení se známými, přáteli a sousedy a vytvořte si tým lidí, kteří vám knihovnu věcí pomohou založit. Ideál je tři až sedm lidí s různými schopnostmi (jako je projektový management, finance, marketing apod.). Zapojte dobrovolníky!

Sežeňte si informace. Přečtěte si, jak knihovna věcí funguje. Nebo rovnou kontaktujte ty, kteří již mají zkušenost. Zakladatelé knihoven věcí tvoří komunitu a rádi vám pomohou.

Oslovte dárce. Knihovny věcí snižují spotřebu věcí i odpad a poskytují nízkonákladový přístup k věcem i těm, kteří by si je nemohli dovolit koupit. Tyto skutečnosti mohou pomoci při získání peněz od samospráv či podniků, ale také získat do knihovny věci od lidí, kterým se tato myšlenka líbí. Další cestou je crowdfunding.

Zůstaňte neziskoví. I z výše uvedeného důvodu se nesnažte na knihovně věcí vydělat peníze. Vybudování komunity a pomoc udržitelnému rozvoji jsou nedocenitelné hodnoty. Samotní zakladatelé myšlenky sdílených půjčoven doufají, že pomáhají tvořit centra sdílení a ne nákupní centra.

Buďte praktičtí a myslete dopředu. Věci, stejně jako knihy, se časem ošoupou nebo rozbijí. Mějte po ruce někoho, kdo vám bude zajišťovat jejich údržbu a opravy.

 

Užitečné odkazy:

Stránka pro ty, kteří chtějí začít: http://sharestarter.org/

Potřebné dokumenty pro zdárné fungování knihovny věcí: http://sharestarter.org/tools/

Zakladatelé úplně první knihovny věcí sdílí své zkušenosti: https://sharefrome.org/

Poraďte se s pražskými a bratislavskými zakladateli: https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/the/bdr.html?wt_sc=knihovnaveci

https://www.goethe.de/ins/sk/sk/kul/sup/ajn.html

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení