Tři města se spojila, aby vytvořila koalici pro digitální práva

New York, Amsterdam a Barcelona se pravidelně umisťují ve vedení žebříčků chytrých měst. Nyní přicházejí s nápadem na městskou koalici, která má chránit a prosazovat lidská práva na internetu. Vycházejí z pozice měst jako demokratických institucí nejblíže lidem. Chtějí bojovat proti dezinformacím a cenzuře svobody projevu. Je to jedna z prvních iniciativ svého druhu, která chytře využívá pozici měst jako vykonavatelů politiky.

city:one 22.11.2018 10:10 Tereza Škoulová Bezpečnost Internet věcí Participace

Internet je součástí každodenního života. A každý den dochází ke zneužívání digitálních práv: osobní informace, včetně našeho pohybu a komunikace, jsou sledované, sdílené a prodávané bez našeho souhlasu. Sociální média fungují jako nástroj obtěžování a projevů nenávisti. Protože tím oslabují demokracii, města se rozhodla zakročit.

„Jsme odhodláni odstranit překážky využívání technologických příležitostí, které zlepšují život našich obyvatel a poskytují důvěryhodné a bezpečné digitální služby a infrastruktury, které podporují naše společenství. Pevně ​​věříme, že zásady lidských práv, jako je soukromí, svoboda projevu a demokracie, musí být začleněny do digitálních platforem, a to od místních digitálních infrastruktur a služeb,“ píše se v úvodu k nové deklaraci. Ta má pět bodů.

  1. Neomezený přístup k internetu pro všechny a digitální gramotnost

Každý by měl mít přístup k cenově dostupným internetovým a digitálním službám za stejných podmínek. Každý by měl mít přístup k digitálním dovednostem.

  1. Ochrana soukromí, dat a zabezpečení

Každý by měl mít kontrolu nad svými osobními informacemi prostřednictvím ochrany údajů na fyzických i virtuálních místech. Je nutné zajistit digitální bezpečnost, důstojnost, anonymitu a svrchovanost nad svými údaji, včetně práva vědět, co se děje se soukromými údaji, kdo je používá a za jakým účelem.

  1. Transparentnost, zodpovědnost a nediskriminace údajů, obsahu a algoritmů

Každý by měl mít přístup k srozumitelným a přesným informacím o zpravodajských systémech, které ovlivňují naše životy. Každý by měl mít schopnost zpochybňovat a měnit nespravedlivé, zaujaté nebo diskriminační informace.

  1. Participativní demokracie, rozmanitost a začleňování

Všichni by měli být zastoupeni na internetu a společně spolupracovat s městem prostřednictvím otevřených, participativních a transparentních technologií, včetně správy digitálních infrastruktur a dat ke všeobecnému užitku.

  1. Otevřené a etické normy digitálních služeb

Každý by měl být schopen používat technologie podle svého výběru a očekávat stejnou úroveň interoperability, začlenění a příležitostí. Města by měla definovat své vlastní technologické infrastruktury, služby a agendu prostřednictvím otevřených a etických standardů digitálních služeb a údajů.

Koalici podporuje Program OSN pro lidská sídla. Iniciativa je inspirována koalicí pro práva a zásady internetových stránek (IRPC). Jednotlivá zakládající města podnikají konkrétní kroky k naplnění všech bodů deklarace.

Amsterdam

  • V červnu 2018 začne platit ambiciózní politický rámec nazvaný „digitální město“: minimalizace dat, standardně otevřených, respektujících soukromí a zákaz sledování osahu uživatelů Wi-Fi
  • Protože různorodý vstup od obyvatel je zásadní při tvorbě politiky, OpenCity Amsterdam poskytuje snadno použitelné nástroje digitální účasti, které zahrnují hlasy obyvatel, jako například vytváření návrhu veřejného prostoru.
  • V Amsterdamu fungují občanské iniciativy, které umožňují zvýšit digitální gramotnost obyvatel. Zájemci se třeba mohou učit programovat.

Barcelona

  • Realizuje plán otevřené digitalizace. Jedním z důležitých výstupů jsou etické digitální a otevřená politická příručka pro města, která rozvíjí digitální politiky. Díky nim jsou občané v centru rozhodování a vlády fungují otevřeněji, transparentněji  a více s nimi spolupracují.
  • Barcelona spustila několik digitálních služeb s otevřeným zdrojovým kódem, mezi něž patří klíčová platforma pro účast občanů Decidim, kterou Barcelona podporuje přímé konzultace s občany.
  • Je klíčovým účastníkem projektu Decode, což je společná iniciativa na evropské úrovni s cílem posílit práva občanů na ochranu dat a vrátit jim zpět kontrolu nad svými údaji, a umožnit jim sdílet tyto údaje za účelem společného užitku.

New York

  • Město se zavázalo zajistit, aby každý občan New Yorku měl do roku 2025 přístup k vysokorychlostnímu internetu. V současné době zavádí internet zdarma do největšího komplexu státního sociálního bydlení.
  • Starosta New Yorku de Blasio založil národní koalici, která vyzvala všechny starosty USA, aby se připojili k závazku Cities Open Internet Pledge, který od poskytovatelů internetu vyžaduje, zásady neutrality. Zatím se připojilo více než 100 starostů.
  • Město New York také uspořádalo svůj první týden na ochranu soukromí, který zahrnoval sérii bezplatných veřejných workshopů na téma lepší ochrany soukromí a bezpečnosti na internetu. Své otázky mohou obyvatelé dále směřovat na veřejné knihovny, které tím podporují občanskou angažovanost a účast.

Veškeré další informace včetně textu prohlášení, který se můžete k iniciativě připojit, najdete na stránkách projektu.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení