Hodina pro Zemi: příležitost zhasnout a zpytovat svědomí

Až budete v sobotu večer tápat ve tmě po kulturních památkách, vzpomeňte si, že právě probíhá Hodina Země. 24. března se koná už jedenáctý ročník tohoto celosvětového happeningu. Akce má motto „Klima už jsme změnili. Teď se pojďme změnit my“ a formou hravé a symbolické aktivity – zhasněte! – motivuje miliony lidí k zamyšlení nad nešetrným způsobem života. Kampaň v České republice organizuje brněnský ekologický institut Veronica.

city:one 21.3.2018 11:58 Tereza Škoulová Energetika Energetika budov Zelené technologie

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund, zkráceně WWF), která se pořádá vždy poslední sobotu v březnu. Ačkoli nejviditelnějším projevem je právě vypnutí osvětlení mezi 20:30 – 21:30 večer, cílem je upozornění na – stále se zhoršující – klimatické podmínky naší planety a snaha změnit přístup jednotlivců i organizací k životnímu prostředí.

Do akce, která vznikla v roce 2007 v Sydney, se zapojují jednotlivci, firmy i obce. Na tomto odkazu najdete seznam obcí, z nichž některé nejen na hodinu zhasnou osvětlení svých památek, ale také si stanovily klimatické závazky. Podporovat cyklostezky. Snížit energetickou náročnost budovy OÚ. Šířit osvětu ohledně recyklace. Zatím jich je na seznamu zhruba šedesát.

Klimatický závazek si dávají i jednotlivci: někteří chtějí snížit svou ekologickou stopu, omezit používání plastů, snížit spotřebu vody a podobně. Zapojit se může každý: kliknutím na tlačítko „přidejte se“, kde kromě registrace můžete napsat svůj vlastní závazek – a ten se pak pokusit plnit.

V rámci Hodiny Země se v sobotu 24. března bude konat i řada akcí pro veřejnost: procházky po tmě, pozorování oblohy, hudební večery i posezení při svíčkách. Seznam všech akcí najdete tady, samozřejmě můžete vymyslet a přidat vlastní událost. Lidské návyky se samy nezmění; můžeme se ale pokusit ke změně aktivně přispět svým vlastním příkladem. My máme v sobotu zhasnuto.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení