Vídeň do roku 2020 postaví 1000 nových dobíjecích míst pro elektromobily

city:one 30.10.2017 19:49 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Elektromobilita

Rostoucí Vídeň podporuje ekologicky přívětivé způsoby dopravy, a proto rozšiřuje veřejnou síť dobíjecích stanic pro elektromobily. Do roku 2020 vznikne 1000 nových dobíjecích stanic. Projekt částečně zafinancovaly občanské investice.

Prvních 230 dobíjecích míst vznikne napříč Vídní už do poloviny roku 2018. V každém z 23 městských obvodů nejprve vyroste pět rychlonabíjecích stanic s kapacitou pro dva elektromobily a výkonem 11 kW. Další stanice budou vznikat do roku 2020.

Jednoduchá obsluha

Výběr stanovišť se řídí řadou kritérií od atraktivity (vazby na MHD, nákupní možnosti apod.), přes vytíženost, napojení na distribuční síť až po hospodárnost. Vzniklý systém by měl umožnit pohodlné a jednoduché dobíjení, čemuž bude uzpůsobena i obsluha. Pro ni bude možno využít i mobilní aplikaci, která upozorní na plné dobití vozidla. Vyúčtování zohlední jak odebraný proud, tak dobu obsazení nabíjecího místa.

Občanské investice

Výstavbu veřejné dobíjecí sítě provede městský energetický podnik. Podobně jako při výstavbě tzv. občanských elektráren i nyní Wien Energie nabízí jednotlivcům možnost do projektu investovat. Tentokrát formou kuponů na dobíjení. Pětileté balíčky za 250 euro přinášejí až devítiprocentní zhodnocení. Startovní emise 2500 balíčků se přes web 1000.wienenergie.at vyprodala během čtyř dní, dalších 2500 balíčků je nyní v prodeji.

Ekologická mobilita pro rostoucí Vídeň

Počet obyvatel Vídně v posledních deseti letech narostl přibližně o 200 000 a s tím stoupá i objem dopravy. „Výstavba elektrických dobíjecích stanic ve Vídni je vedle rozvoje MHD dalším důležitým základem ekologicky přívětivé mobility v našem městě,“ vysvětluje radní pro životní prostředí Ulli Sima. „Město Vídeň si v rámci ˈSmart City Strategieˈ v oblasti ochrany klimatu vytyčilo ambiciózní cíle. Do roku 2030 mají drasticky klesnout emise CO2 na obyvatele a díky tomu se zvýší kvalita ovzduší. Cílem je zajistit, aby i naše děti mohly ve Vídni v budoucnu zdravě vyrůstat,“ doplňuje místostarostka Maria Vassilakou. Energii dobíjecím stanicím proto poskytnou obnovitelné zdroje.

Základní technické údaje

Výkon: každé dobíjecí místo 11 kW (400 V / 16 A)

Konektor: typ 2

Stanice: vždy 2 dobíjecí místa

Umístění: do 2018 5 stanic ve všech 23 městských obvodech; do konce 2020 1000 dobíjecích míst

Energie: 100 % OZE

 

Foto: Dobíjecí stanice, Wienerberg © Wien Energie/EHM

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení