Díky internetu jde sdílet už i stan, foťák či drona - v Česku vznikla plaftorma SharyGo

17. 7. 2017 - Skrze internet si po domech (Airbnb), autech (Uber) a financích (Zonky) začínají lidé půjčovat také předměty. Nahradit klasické půjčovny sdílenou ekonomikou má za cíl nově vzniklý startup SharyGo. SharyGo dává možnost neutrácet za věci, které člověk nepotřebuje vlastnit, majitelům naopak umožní vydělávat na věcech, které doma leží ladem. Po necelém měsíci provozu má platforma stovky aktivních uživatelů a v nabídce přes 200 položek.

city:one 27.7.2017 09:17 Dan Erlebach Ekonomika sdílení

SharyGo je internetová platforma pro sdílení věcí mezi lidmi. Na jedné straně jsou lidé, kteří vlastní užitečnou věc, kterou často nevyužívají, a na druhé straně jsou ti, kteří tuto věc potřebují, ale nevyplatí se jim ji kupovat. SharyGo obě strany propojuje a zajišťuje proces výpůjčky.

 

Když věc potřebuji 4 krát do roka, proč bych si ji kupoval. Je to stejné jako když sháníte stan nebo GoPro na výlet, aparaturu či projektor na akci, motorovou pilu na zahradu a ptáte se kamarádů. A pokud mně jako majiteli tyto věci leží doma, proč bych je nepůjčil a nevydělal si tak,” komentuje záměr Dan Erlebach, zakladatel SharyGo.

 

V aktuální nabídce je možné najít předměty v oblastech elektroniky, cestování, sportu, potřeb pro dům a zahradu, auto-příslušenství a věcí pro společenské akce. Předměty dávají na SharyGo samotní vlastníci,  ceny na SharyGo jsou tak až o 50 % nižší než ve standardních půjčovnách.

 

Dohled nad procesem výpůjčky zajišťuje SharyGo. Zákazník, který se rozhodne vypůjčit si předmět, zašle žádost, kterou vlastník do 24 hodin schválí. Přes web SharyGo dojde k úhradě výpůjčky a obě strany se dohodnou na místě předání. Velký důraz klade tým na kvalitu a bezpečnost poskytované služby. Před zveřejněním předmětu na webu proto kontrolují jeho stav, u výpůjček předmětů dražších 10 tisíc pak vyžadují ověření totožnosti uživatele. “Princip SharyGo je jednoduchý, složitá část je vyvážit a nastavit systém tak, aby byl proces výpůjčky maximálně komfortní pro obě strany,” dodává Erlebach.

 

O potenciálu startupu svědčí prvotní výsledky, SharyGo bylo oficiálně spuštěno 26. června v Praze a má po necelém měsíci fungování stovky aktivních uživatelů, kromě Prahy také v Brně, Ostravě a Hradci Králové. Na portále je nyní k zápůjčce 200 předmětů, včetně specialit jako jsou drony, rafty nebo profesionální audiotechnika. Do září by mělo být položek desetkrát tolik, tzn. 2000.  “Během prázdnin dokončíme první fázi projektu, důležité bude udržet rapidní růst a přitom zlepšovat servis zákazníkům, kromě registrací proto řešíme například pojištění předmětů a lokální zástupce, kteří jsou zákazníkům osobně k dispozici,” dokončuje Erlebach.

 

O společnosti:

SharyGo je platformou spojující vlastníky užitečných a zajímavých věcí s těmi, kteří si je chtějí půjčit. Je tak dalším z projektů sdílené ekonomiky, díky kterému lidé mohou sdílet věci mezi sebou bez nutnosti jejich koupě. Na SharyGo si lidé mohou od lidí  vypůjčit sportovní a cestovní vybavení, auto moto příslušenství, potřeby pro dům a zahradu i elektroniku dle aktuální nabídky. SharyGo poskytuje kromě zprostředkování administrativní podporu, včetně dohledu nad průběhem jednotlivých výpůjček. Službu založil v roce 2017 Dan Erlebach, který je současně jejím CEO.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení