Hybernská ožívá! Filozofická fakulta probouzí nevyužité budovy v centru Prahy

Magistrát a univerzita spolupracují na vzniku kreativního kampusu

Rozlehlý komplex domů v centru Prahy bude sloužit kulturním a neziskovým aktivitám

V Praze v těchto dnech vzniká nový kulturní prostor, kreativní kampus pro studenty, akademiky, neziskovky, občanské iniciativy a kulturní veřejnost. Společný projekt Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a pražského magistrátu s názvem Hybernská ožívá zahajuje čtyřdenní festival Týden diverzity s podtitulem Město a emoce, který poprvé probouzí nevyužité prostory v Hybernské 4. Projekt mají na svědomí kolegové z Filozofické fakulty Pavel Sitek, Jan Bičovský a Kateřina Svatoňová, se kterou jsme si chvilku povídaly v rozlehlém vnitrobloku.

city:one 12.4.2017 18:32 Tereza Škoulová Kreativní průmysl Reuse

Jste tým lidí z různých oborů. Co vás svedlo dohromady?

Jsme kolegové z Filozofické fakulty. Týden diverzity v tuhle chvíli organizuje Pavel Sitek a Jan Bičovský, plus nám pomáhají studentky, které oslovují studentské spolky. Produkci celé akce zajišťuje Anna Hořejší. Já jsem se zapojila spontánně: podílela jsem se na prvním ročníku Týdne diverzity a přišla jsem s komentářem, jak by se dal rozšířit do větší akce, na které by spolupracovali i studenti. A bylo to.

Kdy a kde se konal první ročník Týdne diverzity?

Asi před rokem a půl, v listopadu 2015 na půdě Filozofické fakulty. Ten měl klasičtější formát, na univerzitě se konaly přednášky a diskuse. Teď jsme akci víc otevřeli, takže zde vystupují studentské kapely, probíhají tady výstavy studentských prací... Částečně se nám podařilo naplnit ideu, aby studenti v rámci semestru pracovali na něčem, co zde mohou prezentovat. Třeba výstavu fotografií ze semináře Fotografie ve filmu nebo projekt Divná místa, které jsou navázané na studentské aktivity v rámci školy. A samozřejmě, pokud studenti na něčem pracují mimo školu, tak zde dostanou prostor se prezentovat.

Jak jsou studenti zapojeni do organizace? Projekt má hezkou grafiku, logo, podobu navigace v prostoru...

Studenti nám pomáhají, ale zároveň spolupracujeme s architekty ze studia Coll Coll, se kterými jsme vymýšleli architektonické řešení prostor, zatím velmi hrubé. Na akci se podílí také Containall, ten zase zaštiťuje bar a prostor, kde se konají koncerty. Studenti jsou zapojeni jednak v organizační struktuře, jednak jako dobrovolníci, kteří nám pomáhají, kde je třeba: s uklízením a se zařizováním prostoru. A samozřejmě se tu prezentují studentské projekty. Hlavní myšlenkou je vytvořit místo setkávání jak pedagogů, tak studentů. Úplně prvotní idea je ukázat nejen ostatním lidem z fakulty, ale také veřejnosti, co se děje uvnitř.

Z čeho je projekt financován?

Máme hodně partnerů. Bar provozuje Containall, dlouhodobě spolupracujeme s architekty, protože Týden diverzity je prvním krokem většího projektu, který chce oživit celý tento prostor. Magistrát nám pomohl s výmalbou a s elektřinou, aby se prostor mohl dál zaplnit a oživit. Zbytek funguje na bázi dobrovolnictví a co je nutné platit, to pochází z fakultních zdrojů.

Jak jste našli tyto prostory? Je to rozlehlý komplex sedmi budov...

Magistrát nám budovy zapůjčil na základě delšího jednání, které vychází z potřeb Filozofické fakulty, v současnosti jaksi přehuštěné. Proto fakulta hledá prostor, který by nabídl nejen učebny, ale zároveň sloužil jako nový typ univerzitního prostoru, v podstatě kreativní kampus, kde je možné prezentovat práce studentů, vykročit vstříc veřejnosti a otevřít dveře univerzity směrem ven.

Co všechno máte v plánu?

Jde o dlouhodobý projekt, jehož výsledkem by mělo být právě založení kreativního kampusu. Teď se nacházíme v první fázi s názvem Hybernská ožívá, což je aktivita, která se snaží tento prostor zabydlet a „zrekonstruovat“. Týden diverzity je první akcí, kterou tuto iniciativu otevíráme a dáváme o ní vědět, a zároveň si zkoušíme všechny formáty. Proto je program velmi pestrý: jde o takovou přehlídku možností a způsob, jak si vyzkoušet naše schopnosti a možnosti.

Pokud se podaří kampus vybudovat, budou sem mít kromě studentů přístup i ostatní?

Jistě. Už v tuto chvíli máme síť různých partnerů nejen z Filozofické fakulty, ale i z řad institutů, jako je Goethe-Institut nebo Institut Cervantes, které jsou vázané na zahraničí. Spolupracujeme také s dalšími subjekty, třeba se Sociologickým ústavem Akademie věd, který zde má výstavu o bezdomovcích Hobohemia, nebo s KineDokem, který zde bude promítat. Prostor je otevřen i jiným subjektům. V počáteční fázi projektu Hybernská ožívá je možná spolupráce i s někým, kdo není vyloženě student, ale funguje v podobném duchu jako to, co tady společně vyváříme.

Moc se mi líbí titul Město a emoce. Koho a proč to napadlo?

Tak to byl kolektivní nápad během prvních debat o tom, jak Týden diverzity pojmout. Pro všechny z nás je důležitý vztah města a univerzity a ten jsme chtěli ještě nějak zpřesnit. To, co nás všechny zajímá, je pohyb městem. Co všechno se děje, když chodíš městem, co všechno u toho prožíváš a jak tě to může proměňovat. Nejde jen o prostý pohyb, ale o uvažování o městě v těch nejširších perspektivách vnímání. Základní vtip vychází z hry se slovem „university“, kde jsme obměnili koncovku; „city“ znamená v angličtině město a v češtině emoce. Šlo nám o všechny varianty: prostor, pohyb a pocit.

Kdo je pro vás ideální návštěvník?

Kdokoli! Program je rozkročen od dětského koutku přes studenty po širší veřejnost, včera se zde sešli lidé nejrůznějších věkových kategorií. Pro nás není ideální divák, důležitá je možnost, že univerzita se otevře směrem ven. Vzhledem k tomu, že nabízí programy pro středoškoláky i pro studenty univerzity třetího věku, škálu diváků má nejrůznější. Cílovou skupinou je inteligentní vnímavý divák, který se chce něco dozvědět a něco prožít a je otevřený našemu způsobu uvažování a propojování.

Jak vnímá tuto aktivitu univerzita?

To, že jsme tento prostor vůbec dostali a že ho obýváme, je součástí smlouvy mezi UK a městem s tím, že program zaštiťuje FF. Univerzita o tom tedy ví, samotnou akci otvíral rektor UK Tomáš Zima, takže provázanost tam je. Navíc během čtyř dní Týdne diverzity je výuka redukována na minimum, není nutné učit, ale je možné přesunout semináře sem, což se děje.

 

Tým organizátorů z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

PhDr. Pavel Sitek, Ph.D., proděkan pro projektové řízení a grantovou činnost

Mgr. Jan Bičovský, Ph.D., proděkan pro přijímací řízení a vnější vztahy

PhDr. Kateřina Svatoňová, Ph.D., vedoucí Katedry filmových studií

Bc. Eva Marková, studentka Ústavu české literatury a komparatistiky

Mgr. Anna Hořejší, projektová manažerka/produkční

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení