Radost zdarma: Kvítka z Brna založila poličku na sdílení rostlin

Sdílená ekonomika je jedním z pilířů chytré společnosti. Zatímco většina služeb sdílené ekonomiky je placená, některé probíhají bez potřeby platit penězi. Říká se jim swap: nepotřebnou věc vyměníte za jinou, která se vám hodí. V brněnském Impact Hubu od minulého týdne stojí „zelená polička“, na niž můžete donést nechtěný odpěstek pokojové rostliny a vzít si za něj jiný. Za nápadem stojí Nikol a Veronika, které založily a udržují platformu Kvítka v Brně.

city:one 3.9.2018 14:55 Tereza Škoulová Ekonomika sdílení Komunitní projekty

Nikol a Veronika jsou sestřenice a obě od malička žily v domácnosti s velkým množstvím pokojových rostlin. „Máti měla sto dvacet kvítek jenom v kuchyni, u nás se pěstovalo ve velkém, nic se nevyhazovalo. Co teď maminka pěstuje, to dává nám. I babička a Nikoly mamka. Všichni množí a máme od nich zásoby řízků,“ říká Veronika. Díky tomu si obě vytvořily k rostlinám vztah, z něhož se nakonec zrodil nápad sdílet svůj koníček s ostatními – a radit jim, jak se mohou o květiny lépe starat.

Obohacovat síť. Nedělat něco prázdného. Neztrácet čas.

Nikol a Veronika milují sociální sítě, ale vždycky je štvalo, že jim chybí obsah. „Nepotřebuju se dívat celý den na fotky, z nichž se nic nedozvím. Takže mě napadlo, že by bylo fajn kvítka fotit a k tomu i psát informace,“ vysvětluje Veronika důvod vzniku platformy. Zhruba ve stejné době dorazil do měst trend pěstování květin (Kvítka v Brně nejsou jediná; v Praze fungují Pokojovky, mezi Prahou a Berlínem osciluje Second Handed Flowers, na sociálních sítích jsou tisíce příspěvků s hashtagem #urbanjungle). Kvítka kromě fotografií krásných rostlin přinášejí rady, jak nejlépe pěstovat, na co si dát pozor, či jak vyhubit škůdce. „Lidi nám píšou s problémy a my každému odepisujeme. Snažíme se situaci vyřešit a vždycky chceme, aby nám lidi napsali zpátky, jak to dopadlo. Abychom získaly zkušenosti, vědomosti, znalosti, které bychom mohly předávat dál. To nakonec obohacuje i nás: pořád se učíme,“ říká Nikol.

Testování. Zkušenosti. Zahrádka!

Jednoho dne Veronika na Instagramu zahlédla fotografii žebříku s rostlinnými miminky – a napadlo ji, jak obohatit vlastní sbírku rostlin, a jak zároveň dopřát totéž obohacení ostatním: vyrobit podobné místo, kam by lidé odkládali řízky ze svých rostlin a místo nich si brali domů jiné. Když Kvítka hledala místo, kde by rostlinná polička dávala smysl, vzpomněla si na kamarádky z brněnského Impact Hubu, co-workingového prostoru, kam chodí pracovat a sdílet nápady různé typy lidí. „S holkama z Impact Hubu jsme přemýšlely, jak prostor ozvláštnit a jak ho propojit i s náma, protože spolu máme dobrý vztah. Vznikla polička. Lidi o ni mají velký zájem, někteří lidé si prostě nechtějí kvítka kupovat. Pro nás je to rozšíření portfolia, a také se můžeme zavděčit lidem, kteří do kvítek investovat nechtějí,“ vysvětluje Veronika.

Rostlinnou poličku si může zařídit každý

Nápad s rostlinnou štafetou není nový. Provozují ho mnohá osvícená květinářství a výměna řízků patřila i k prodejním akcím Kvítek v Brně. Jenže to bylo málo. „Snažily jsme se posunout výměnu dál. Tak, aby si ji lidé mohli řešit sami, aniž by probíhala nějaká speciální událost,“ říká Nikol. V Impact Hubu je polička volně přístupná každému, kdo projeví zájem. Podobnou si můžete udělat v místním koloniálu, v knihovně, na chodbě obecního úřadu… prakticky kdekoli. „Potřebujete jenom odvahu ten nápad uskutečnit.  A co se týče technického hlediska, pokud chcete vyměňovat řízky, je vždycky lepší a zdravější vyměňovat je ve vodě. V hlíně se lépe drží škůdci a plísně... Kvítka ve vodě jsou pro všechny zúčastněné strany bezpracná,“ dodávají radu na závěr Kvítka.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení