Vídeň slučuje kontejnery na tříděný odpad

Jednodušší, efektivnější, pohodlnější. Tak Vídeň prezentuje sloučení kontejnerů na plasty, nápojové kartony a kovy, které nyní patří do jednotných žlutomodrých nádob. Ekologičtější bude i svoz.

city:one 31.7.2020 10:48 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Odpady

Ve Vídni právě probíhá největší změna sběru tříděného odpadu za posledních patnáct let. V rakouské metropoli se nachází přibližně 19 000 nádob na sběr plastů, nápojových kartonů a kovů. A od října 2019 jsou tyto varianty nahrazovány jednotnými nádobami pro všechny tři druhy materiálu. Poslední popelnice budou vyměněny do konce března 2020.

6 500 sběrných stanovišť

Pro obyvatele Vídně to znamená jednodušší třídění odpadu a také více stanovišť s kontejnery. Počet nádob sice zůstává stejný, díky žlutomodrému kontejneru ale naroste počet sběrných míst pro plastové lahve, nápojové kartony nebo plechovky na 6 500.

„Vídeňané ročně vytřídí na 350 000 tun surovin pro další zpracování a ušetří tím 75 000 tun CO2,“ tvrdí vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima, která věří, že díky jednoduššímu třídění se podaří sesbírat ještě více použitého materiálu pro recyklaci. Výměnu doprovází informační kampaň včetně letáčků do každé domácnosti. Nové žlutomodré nádoby jsou označeny jasně srozumitelným textem a symboly.

Efektivnější svoz

Zjednoduší se i svoz. „Fúzí uspoříme kolem 80 000 vozokilometrů, neboť popelnice nebude muset vyvážet tolik různých nákladních vozů,“ slibuje si další roční úsporu vídeňská radní. Jednotlivé suroviny následně vytřídí automatická technologie.

Sloučení nádob na odpad probíhá ve spolupráci se společností ARA, která v Rakousku zodpovídá za sběr, třídění a další využití obalových materiálů.

Foto:

Příprava žlutomodrého kontejneru © Christian Houdek/MA 48

Rozvoz nových nádob © Christian Houdek/MA 48

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení