Konference Voda 4.0 ve službách infrastruktury

Co znamená Voda 4.0 ? V souvislosti s další průmyslovou revolucí, kterou nazýváme Industry 4.0, ji můžeme v oblasti vodního hospodářství nazvat Water 4.0 nebo česky Voda 4.0. První průmyslová revoluce začala s mechanizací za pomoci parních strojů a s výstavbou plavebních kanálů a továren. Druhá zavedla distribuci elektřiny a masovou produkci, v rozvinutých zemích souvisela s postupnou výstavbou vodovodů a kanalizací. Na konci dvacátého století zaváděla počítače a automatizaci třetí průmyslová revoluce. A konečně, zatím poslední, tedy čtvrtá revoluce je o chytrých továrnách, automatizaci a infrastruktuře. Water 4.0 chce udělat z vodního hospodářství jeden propojený celek. Původně byl termín Industry 4.0 použit poradci německé vlády v roce 2012 v souvislosti s tzv. chytrými továrnami, které budou využívat kyberneticko-fyzikální systémy. Na tento trend digitalizace plynule navazuje i vodohospodářský průmysl.

city:one 21.3.2019 13:38 Ing. Petr Dolejš Voda

 Water 4.0 je o tom, udělat vodní hospodářství jako celek, a infrastrukturu VaK a všechna použitá zařízení co nejchytřejší, taková, které spolu budou umět komunikovat. Tímto směrem bychom chtěli zaměřit čtvrtý ročník konference. 

Hlavní principy Water 4.0 jsou: 

  • Interoperabilita – všechna zařízení by měla být schopná spolu komunikovat. 
  • Informační transparentnost – fyzická realita bude přetvořena do virtuální a umožní tak zkoušení a modelování. 
  • Technická pomoc – dostupné informace budou dostupné způsobem, který podporuje rychlá a správná rozhodnutí. 
  • Decentralizace – po desetiletích centralizace, distribuovaných systémů a dispečerských systémů řízení je budoucností provádět co nejvíce rozhodování na lokální úrovni, ať se bude jednat o lidské rozhodování nebo umělou inteligenci.

Tento přístup nám pomůže při hodnocení stavu jednotlivých částí infrastruktury i při řízení provozu atd. U všech použitých zařízení přecházíme od analogových výstupů k digitálním. To znamená, že snadněji digitálně komunikují mezi sebou, díky tomu je k dispozici více informací, které budou snáze dostupné v databázích a mohou být využity pro rozhodování a řízení na lokální úrovni. To, co nazýváme „Smart“, znamená, že to umožňuje nástup technologií pro Water 4.0. To, co nazýváme „Digital“, především zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými zařízeními.

Přihlašte se na naší konferenci Voda 4.0 ve službách infrastruktury a dozvíte se více!Soubory ke stažení

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení