Vídeň podporuje vznik zelených oáz v ulicích

Malá zelená oáza přímo před domovními dveřmi, místečko k odpočinku na venkovním vzduchu, prostor na setkávání nebo pro hry – to vše může být takzvaný parklet. Nyní se objevují i v ulicích Vídně.

city:one 27.7.2017 09:27 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Veřejný prostor Služby pro občany Příroda ve městě

Co přesně je parklet?

Parklet je vlastně malý park nebo místo na sezení zřízené na ulici, respektive parkovacím stání. Zejména v centru měst, kde bývá nedostatek zeleně, plní parklety užitečnou funkci, neboť nabízí místo k odpočinku, posezení s přáteli nebo hraní her. Ačkoli některé parklety mohou připomínat kreativní restaurační předzahrádky, ve skutečnosti se od nich zásadně liší, protože představují všem přístupný nekomerční veřejný prostor bez ohledu na (ne)konzumaci.

Myšlenka na dočasné využití parkovacího místa jako veřejného obývacího prostoru se zrodila v roce 2005 v kalifornském San Francisku. Umělecký kolektiv Rebar si na pár hodin zakoupil parkovací lístek, ale místo toho, aby na parkovišti postavili automobil, začali iniciátoři kolemjdoucí zvát ke společnému trávení času na uvolněném prostranství. Na akci navázaly další a zelené oázy se mezitím začaly šířit do světových měst včetně Vídně.

Parklety ve Vídni

Během loňského roku mohli Vídeňané v ulicích narazit celkem na 15 parkletů oživujících společný život v metropoli. Letos jich lze napočítat takřka 30 a město jich chce ještě víc.

Každý, kdo má o umístění parkletu zájem, se může prostřednictvím krátkého formuláře obrátit na dopravní a stavební odbor vídeňského magistrátu. Žádost by měla obsahovat především popis, nákresy, návrh na umístění a kontaktní údaje. S řádným vyplněním, zajištěním finančních prostředků, ale také inspirací, jak prostor co nejlépe navrhnout, obyvatelům Vídně pomáhá městský program Grätzloase. Kvůli vysokému zájmu jsou však jeho letošní kapacity vyčerpány. Povolení na parklety se zpravidla vystavuje na jeden rok.

Foto1: Zelená oáza Adamsgarten v centru Vídně © MA 21/Christian Fürthner

Foto2: Parklet ve vídeňské ulici © sous-bois

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení