RASC učil standard, podle kterého není nutné technologické projekty soutěžit na cenu

Rada a Akademie pro Smart City (RASC) startuje průběžné vzdělávání odborníků, kteří zajišťují strategii, přípravu, soutěž, provoz a systém zlepšování chytrých projektů.

Zveme politické a odborné manažery, informatiky, pracovníky místního rozvoje, právníky, pracovníky správy majetku a investic, ekonomy a další profese, které plánují a zajišťují interní a externí služby, včetně veřejných.

Pracujme efektivně a správně!

Hlavní město Praha:one 15.4.2017 09:46 Ing. Pavel Nácovský, Rada a Akademie pro Smart City Vzdělávání zaměstnanců Facility management Veřejné zakázky

Tento týden jsme odstartovali Vzdělávací program pro založení, provoz a správu služeb chytrých řešení úvodní lekcí pro vybrané zaměstnance organizací Pražských místních částí. V této aktivitě přednášejí experti Rady a Akademie pro Smart City teorii a praktické postupy zcela nového celosvětového standardu ISO 41000, který obohatil standard ČSN EN 15221 právě ve smyslu řízení služeb, včetně „chytrých“. Jedná se o standard, ke kterému se bude harmonizovat i legislativa veřejných zakázek. Vzhledem k tomu, že do procesů zakládá i práci s metadaty obecných objektů (například BIM a další, provozní), je i standardem pro celou logiku Digitální transformace, včetně směrů Smart City, eGovernment, eHealth, Ekonomika 4.0 a tedy i Průmysl 4.0 a dalších.

Jaký je základní vztah standardu k soutěžím? Pokud shromáždíte (analýzou, nebo minulými aktivitami) dostatečné informace o stávajícím stavu, a to ve vhodných standardizovaných formátech a umíte popsat výsledek na úrovni služeb, pak máte dostatečné podklady ke stanovení kpi a cpi. Jste schopni definovat postupy zlepšování služby, které vychází ze společného vašeho poznáni při spolupráci s dodavatelem. Tím máte podklady k zadání, ale i do předkládaného smluvního systému. Protože se vaše poznání potřeb a ceny kvality služby vyvíjí v poznatelných závislostech, kvalita vašich poptávek se v čase zlepšuje.

Naši frekventanti už vědí, že nemůže existovat chytré řešení, které není opřeno o chytré nastavení partnerství odběratele a dodavatele, včetně průběžného efektivního vedení standardizované dokumentace.

Nejčastější otázkou bylo, kde získáme vstupní metadata obecných objektů? Upřímně – váš dodavatel je má, jenom jste si o ně neřekli vůbec, či ve správné užitném formátu a vaše systémy tuto dokumentaci nepodporují.

Standard ISO 41000 vytváří vybraní přední světoví odborníci na Facility management sdružení v rámci organizace Fellow IFMA. Do standardu vložili své znalosti a zkušenosti. Frekventanti zjistiti, že s významnou částí principů již nyní pracují. V rámci programu pak pochopili vazby těchto principů a byli seznámeni s obvyklými efekty jejich užití. Při zahájení první lekce počítáme s reakcemi typu „to u nás nejde“, „u nás se musí soutěžit na cenu“, „na našich systémech jsme si nezadali spuštění daných funkcí, protože jsme nevěděli na co jsou“, … My se pak na konci dne těšíme na rozzářené oči těchto odborníků, kteří už ví, jaké změny ve své práci hned druhý den udělají… A těší se na druhý kurz programu.

Buďte také mezi nimi a pomozte nám posadit na koleje vlak Smart City, eGov, …

Za RASC realizovali:

Pavel Nácovský (RASC SCRUM OWNER)

Bohdan Urban ( RASC Partner)

Ondřej Štrup (IFMA Fellow a RASC SCRUM Knowledge Master)

 

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení