city:one 25.5.2017 10:36 David Bárta Elektromobilita Zelené technologie Veřejná doprava

Nové elektrické autobusy bez baterie

Rakouský Graz (280.000 obyvatel) a bulharská Sofie (1.37 milionu obyvatel) jsou mezi prvními městy mimo Čínu, která testují v plném provozu elektrické autobusy s kapacitátorem než na baterie

Autobusy s ultrakapacitátorem se plně nabijí za 2-3 minuty na konečné zastávce a potom jsou schopny ujet až 20 km bez dalšího dobíjení. Pro případy zdržení, např. uvíznutí v dopravní zácpě, je podpůrná dobíjecí infrastruktura vybavena i rychlonabíjecími body s nezbytným dobitím do 30 sekund, což je přibližně doba nástupu a výstupou cestujících.

Ředitelka dopravního podniku ve Štýrském Hradci je nadšená, neboť rychlé nabití za 2 minut plně dostačuje provozovaným linkám. Město nasadilo první vozy k testování na konci roku 2016 a další nahradí klasické dieselové autobusy na lince 2. Testování probíhá výborně, doposud nebyly v poskytování služby zaznamenány žádné výpadky, a to i ve velmi chladných dnech, kdy nedošlo k podstatnému poklesu dojezdu vozidla.

Bez baterií má výroba těchto nových autobusů významně nižší dopad na životní prostředí a se stále sílícím trendem obnovitelných lokálních zdrojů je tento typ autobusů hlavním trendem do budoucnosti.

Máte chytrý produkt nebo službu?

Máte produkt nebo službu, který pomůže budovat nebo spravovat chytrá města?

Vložit produkt do City:One