Letní Vídeň: koupaliště místo křižovatky

Malé koupaliště místo křižovatky na hlavní ulici? Do konce srpna Vídeň experimentálně proměnila část okružního Gürtelu ve zdarma přístupný zelený prostor vybízející k odpočinku, setkávání a trávení volného času.

city:one 28.8.2020 11:17 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Veřejný prostor

Jedna ze spojovacích částí vídeňské okružní třídy Gürtel vedle nádraží Westbahnhof se od 8. do 30. srpna proměnila ve speciální veřejný prostor. Místo aut a asfaltu zde vyrostla malá oáza se zelení, plaveckým bazénem, lehátky, minihotelem, občerstvovacím kioskem, cykloservisem a každodenním kulturním programem.

 

Dočasně proměněná křižovatka u frekventovaného nádraží a v blízkosti známého pěšího bulváru Mariahilfer Straße je přístupná všem obyvatelům a návštěvníkům města zdarma, denně od 10 do 22 hodin. Vedle bazénu s kapacitou šesti osob, zeleného zákoutí s mobiliářem a pódia pro kulturní vystoupení je lákadlem i speciálně upravený autobus, který slouží jako zázemí workshopů i hotel. Občerstvovací stánek nabízí drobné svačiny, obědové balíčky a výčep, usadit se ale může i ten, kdo si přinese vlastní potraviny a nápoje.

 

Na zkušebním projektu se podílí dvě městské části, magistrátní organizace pro umění ve veřejném prostoru KÖR a celoměstská agentura pro mobilitu. Náklady se pohybují kolem 150 tisíc eur a akce by se měla opakovat i za rok.  Podobná opatření zpříjemňující pobyt ve městě se mezitím objevují na různých místech ve Vídni, a to i v trvalé formě, například jako tzv. cool uličky, chladící park nebo městské zelené fasády.

 

Foto: © artvan - kurt van der vloedt

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení