IKEA v centru Vídně: nábytek, restaurace, stromy a hotel

Dům se spoustou zeleně a místy k odpočinku, který bude oblíbeným místem setkávání. Návštěvníci sem budou jezdit veřejnou dopravou, na kole nebo pěšky. Open House IKEA v centru města Vídně se v novém pojetí otevře veřejnosti v roce 2021.

city:one 28.1.2020 18:12 Barbora Benešová, Zahraniční kancelář města Vídně v Praze Vídeň Veřejný prostor Příroda ve městě

S prodejnou na vídeňském centrálním nádraží Westbahnhof přichází nábytkářský velikán IKEA ve zcela novém konceptu. Namísto velkých hal s rozsáhlým parkovištěm na periferii města chce lidem zprostředkovat udržitelnost, městské prostředí a otevřenost. K dostání zde budou pouze produkty, které není nutné převážet autem. Pobočka bude koncipována jako sedmiposchoďová budova s restaurací, veřejně přístupnou střešní terasou a hotelem s 345 lůžky. K tomu švédská nábytkářská firma plánuje napříč patry domu vysadit 160 stromů. Počítá se také s instalací včelích úlů na veřejně nepřístupných částech.

Střešní terasa pro všechny
Architekti chystají velkou střešní terasu, kterou budou společně spravovat společnost IKEA a provozovatel hotelu Jo & Joe. Přitom bude zpřístupněna všem, avšak v nekonzumním pojetí. „Jako na dvorcích muzejní čtvrti MuseumsQuartier si návštěvníci budou moct přinést vlastní plechovku piva a chipsy“, slíbil architekt projektu Jakob Dunkl. V plánu je i hrací prostor pro děti.

Tři patra budou vyhrazena pro showroom a obchod. Jedno celé patro pak zabere restaurace IKEA. A kdo se během nakupování bude potřebovat nadechnout čerstvého vzduchu, bude moct zajít na venkovní balkony určené k odpočinku. V přízemí se otevřou obchody se zbožím běžné potřeby jako například pekařství, lékárna nebo kadeřnictví. Poslední dvě patra zabere hotel společnosti Jo & Joe, ve kterém bude stát lůžko od 25 eur za noc.

Reakce na změnu spotřebního chování
Nákupní chování a mobilita zákazníků se zejména ve městech mění. A IKEA na to reaguje, neboť většina lidí z centrálních obvodů Vídně už nemá auto a právě pro ně je pobočka na nákupní třídě Mariahilfer Straße perfektní. Jedou sem dvě linky metra, několik tramvají, vlaků a dá se sem dostat pěšky nebo na kole. Zároveň ale také dochází ke změně spotřebního chování konzumentů. Lidé rádi nakupují, chtějí si zkoušet věci, sáhnout si na ně, otestovat je a plánovat za pomoci s odborníků – velké nákupy už nechtějí tahat sami domů, ale nechávají si je doručit do domu.

Výstavba budovy bude zahájena na začátku roku 2020. Projekt má být dokončen v průběhu roku 2021, kdy se také rozběhne provoz City-IKEA.

 

Foto: IKEA

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení