Česko.Digital civic-tech

Projekty Česko.Digital mění Česko k lepšímu a zvyšují společenský dopad neziskových aktivit už druhým rokem. S komunitou 4 000 dobrovolníků je to dnes největší dobrovolnická civic-tech organizace v Evropě.

city:one 19.7.2021 11:41 Eva Pavlíková, CEO Česko.Digital eGoverment

PRAHA, 19. července 2021. Česko.Digital představuje u příležitosti druhých narozenin své projekty a bilancuje dosavadní úspěchy v oblasti digitalizace. Projekty jako Učíme online, Covid Portál, Nedlužím státu a další vyšly vstříc potřebám 4 milionů obyvatel. V mediální diskusi o potřebě digitalizace státu zní hlas Česko.Digital stále častěji a rovněž řady expertních dobrovolníků se neustále rozšiřují.

Pomoci státu, obcím či krajům i neziskovým organizacím s rozvojem jejich digitálních služeb a zároveň přidat silný hlas v mediální diskusi na téma digitalizace – s těmito cíli oznámili Jakub Nešetřil, Eva Pavlíková a Radka Horáková v květnu 2019 vznik iniciativy Česko.Digital. Ta od začátku funguje na principu komunity expertních dobrovolníků a poskytuje služby subjektům ze státní správy a neziskového sektoru.

Počet dobrovolníků zapojených do Česko.Digital od počátku rychle narůstal a nyní, v červenci 2021, dosahuje počtu více než 4 000 lidí, od programátorů a vývojářů přes grafiky až po produktové a projektové manažery. Ti bez nároku na honorář přispívají svou expertízou k realizaci veřejně prospěšných projektů v oblasti vzdělávání, ochrany zdraví či transparence s masivním dopadem na českou veřejnost. Zároveň účastí na projektech mohou svou odbornost dál posouvat.

Všechny dosud realizované a ukončené projekty – Naši politici, Dáme roušky, Covid Portál, Voličský průkaz či stále ještě aktuální Učíme online, který vznikl z iniciativy komunity – nějakým způsobem ulehčily život či poskytly potřebné informace více než 4 milionům obyvatel v České republice. Zmíněné projekty navíc v loňském roce ocenila porota prvním místem v soutěži SDGs vyhlašované Asociací společenské odpovědnosti v kategorii Veřejná sféra.

Za dva roky jsme se stali největší civic-tech organizací v Evropě. Mám obrovskou radost z toho, kam Česko.Digital vyrostlo v tak krátké době, a to právě i díky všem zapojeným dobrovolníkům,“ říká jeden ze zakladatelů organizace Jakub Nešetřil, který v současnosti předsedá její správní radě. A výkonná ředitelka Česko.Digital Eva Pavlíková dodává: „Velmi ráda bych za veškerou finanční podporu, důvěru a spolupráci poděkovala našim partnerům: Bakala Foundation, Nadaci České spořitelny a společnosti Livesport, díky nimž můžeme většinu našich projektů realizovat. Velké poděkování také patří individuálním dárcům, kteří nám věří a podporují nás i pravidelnými dary.“

Inovace v digitálním prostoru akcelerovala v předchozích měsících převážně pandemie koronaviru. „Nepřipravenost veřejné sféry v boji s nákazou dala naší iniciativě příležitost nově definovat, co digitalizace znamená a jak ji využít, aby se předchozí situace už neopakovaly,“ poznamenává Pavlíková.

Reakcí na raketový nárůst poptávky po realizaci projektů ve spolupráci s Česko.Digital byl start inkubátoru veřejně prospěšných neziskových projektů. Ten měl za cíl vybudovat podpůrnou síť pro zástupce občanské společnosti, kteří mají zájem využít možnosti digitalizace při své práci. Během prvních šesti měsíců pilotního režimu vyšly z inkubátoru čtyři projekty, jež mají přilákat stovky nových učitelů do českého školství či pomoci zvýšit sledovanost zpravodajství a s tím i důvěru v klasická média. Konkrétně jde o projekty ZačniUČIT.cz ve spolupráci se spolkem Výluka a Inovace zpravodajského storytellingu, na kterém dobrovolníci spolupracují s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.

Radka Horáková, spoluzakladatelka organizace Česko.Digital, vysvětluje, co stojí za prvopočátkem další jedenáctky projektů, které nyní probíhají nebo jsou ve fázi inkubace: „Díky spolupráci s mnoha neziskovými organizacemi i zapojení členů naší komunity téměř jako první víme, co je aktuálně v naší společnosti třeba a co se řeší – ať je to vzdělávání, zdraví a duševní péče, finanční gramotnost nebo digitalizace ve veřejné správě. Další zájemci o pomoc a služby spojené s digitalizací se nám pak ozývají na základě mediálního ohlasu na projekty jako třeba Učíme online nebo Nedlužím státu. Za další iniciativou stojí především pozitivní odezvy u veřejnosti.”

Původně jsme si mysleli, že české veřejnosti pomáháme jen přes digitalizaci, ale zjišťujeme, že jednou z našich hlavních hodnot je inovátorství a spolupráce,“ konstatuje Pavlíková roli organizace. Sama by si do dalších let přála, aby se digitalizace v prioritách vlády posunula o několik úrovní výše a aby Česká republika v oblasti inovací dohnala náskok ostatních evropských států.

Vizí Česko.Digital do příštích let je učinit z ní dlouhodobě udržitelnou organizaci a ukotvit ji ve funkčním finančním modelu. Uvítá proto další zájemce o partnerství, kteří mohou většími částkami podpořit provoz organizace a zároveň ocení společenský kredit, který spoluprací s největší civic-tech organizací a spoluúčastí na veřejně prospěšných projektech získají.

Kontakt pro média: Lucie Ellingerová, pr@cesko.digital, 775 092 497

O Česko.Digital

Česko.Digital je komunita špičkových specialistů z mnoha oborů od IT přes projektové řízení až po marketing, kteří chtějí ve svém volném čase pomáhat státu i nestátním organizacím a dělat tak Česko lepším místem k životu. Rozvíjí nápady, jež skrze IT pomáhají zlepšovat život v Česku, nemají komerční alternativu a jsou udržitelné. Zaměřuje se na tyto klíčové oblasti: vzdělávání, transparentní státní správu, zdraví a duševní péči, finanční řízení a gramotnost a technologický leadership. Správní radě předsedá Jakub Nešetřil, dalšími členy jsou ředitel Nadace OSF Robert Basch, Michal Bláha z Hlídače státu a spoluzakladatelka Czechitas Dita Formánková.

Eva Pavlíková, CEO Česko.Digital

Eva byla coby spoluzakladatelka iniciativy jedním z prvních dobrovolnických IT koordinátorů. Pracovala na projektech CityVizor a Nedlužím státu. V reakci na pandemii spolupracovala s týmem dobrovolníků na spuštění projektu Učíme online. Od února 2021 pracuje v Česko.Digital na pozici výkonné ředitelky (Chief Executive Officer). Dříve působila v CETINu, kde vedla 3 roky projekty spojené se zajištěním služeb internetového připojení domácnostem. Pracovní náplň však není ani zdaleka jediná věc, o níž se v životě zajímá. Kromě péče o dva syny ještě stíhá „dobrovolničit“ v paliativní péči. Je jednou z oceněných ve výběru Innovators 20.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení