Vídeň úspěšně testuje autonomní autobus

Již tři měsíce projektové konsorcium „auto.Bus – Seestadt“ ve Vídni testuje dva autonomní autobusy. Ty nyní poprvé vyjely do ulic. Vídeňský dopravní podnik chce obě vozidla na počátku roku 2019 nasadit do provozu s cestujícími v inovativní čtvrti Aspern.

city:one 16.9.2018 16:18 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň Veřejná doprava Mobilita

Nově vznikající moderní čtvrť Jezerní město Aspern na severovýchodě Vídně zažila minulý pátek zajímavou premiéru. Do reálného provozu zde poprvé vyjely dva samořízené autobusy. Půlkilometrová testovací trasa vedla od konečné stanice metra Aspern k místnímu technologickému centru a zpět. Obě vozidla opakovaně zvládla trasu bez problémů, navíc se jim podařilo navázat spojení se semafory.

Provoz s cestujícími od 2019

Další testy budou pokračovat na podzim, a to na přibližně dvoukilometrovém testovacím úseku kolem stanice Aspern. Od prvních měsíců roku 2019 pak autobusy budou vozit i cestující ze zastávek v okolí stanice metra, a to zdarma. Svézt se může kdokoliv, nebude se však ještě jednat o klasický linkový provoz. Vzhledem k platným zákonům bude v jedenáctimístném vozidle vždy přítomen vyškolený operátor, který v případě potřeby zasáhne do řízení, a na cestující tedy zbude po deseti místech. Předpisy totiž nedovolují překročit kapacitu vozidel. „Bezpečnost cestujících je pro nás na prvním místě,“ ujišťuje ředitelka dopravního podniku Alexandra Reinagl. V případě technických, provozních nebo povětrnostních komplikací nebude Wiener Linien zajišťovat náhradní dopravu.

O projektu auto.Bus – Seestadt

Na výzkumném a testovacím projektu „auto.Bus – Seestadt“ se podílí více účastníků. Konsorcium vede vídeňský dopravní podnik Wiener Linien a vědecky jej zastřešuje Austrian Institute of Technology. Dalšími partnery jsou výrobce autonomních autobusů NAVYA, bezpečnostní institut KFV a Siemens. Projekt také probíhá s podporou rakouského ministerstva dopravy. Kromě jízd v ulicích probíhá testování a výzkum i v areálu autobusových garáží ve čtvrti Leopoldau. Cílem Wiener Linien je učinit z autonomního řízení v MHD běžnou záležitost.

 

Detaily ve zkratce

Počet vozidel: 2

Náklady projektu: kolem 1,5 milionu euro

Délka / šířka / výška: 4,75 m / 2,11 m / 2,65 m

Kapacita: 11 cestujících (včetně jednoho operátora)

Nejvyšší povolená rychlost v automatickém módu: 20 km/h

Maximální výdrž: 9 hodin

Průměrná doba nabíjení: 4 až 8 hodin

 

Foto © Wiener Linien/Manfred Helmer

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení