Vídeň oceněna za inkluzivní blahobyt

Vídeň – podle mnohých prestižních žebřícků město s největší kvalitou života na světě – nyní získala další ocenění. Nový index PICSA konzultační společnosti D&L Partners s důrazem na společenskou a ekonomickou spravedlnost a prosperitu Vídni přisoudil druhé místo ze 113 hodnocených měst.

city:one 28.1.2020 18:13 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň

Nový index PICSA (Prosperity and Inclusive City Seal and Award) nehodnotí pouze hospodářský výkon a míru prosperity, ale zejména jak města umožňují svým obyvatelům podílet se na chodu společnosti s důrazem na rovnost příležitostí. Klíčovými kategoriemi jsou vedle ekonomické produktivity i sociální a prostorová inkluze. Index ve výsledku oceňuje především ta města, která umožňují všem obyvatelům podílet se na celkovém blahobytu.

Kvalitu života neovlivňuje jen HDP

Vyhlášení žebříčku, jehož vznik podnítila baskická regionální vláda, se konalo koncem listopadu 2019 ve španělském Bilbau a nejlepšího hodnocení dosáhl švýcarský Curych. Vídeň skončila na druhém místě. Praha v hodnocení poradenské společnosti D&L Partners obsadila 13. pozici. V první dvacítce se umístilo celkem 15 evropských měst. Světové metropole jako Londýn nebo New York a další podobná velkoměsta se nevešla do první třicítky a žebříček tak podle autorů ukazuje, že vysoké HDP se ne vždy přímo odráží v kvalitě života, a že nerovnoměrně rozdělené bohatství a chybějící inkluze omezují další rozvoj měst.

Více informací o indexu PICSA v angličtině: https://www.picsaindex.com/

Foto © Leyy M / Unsplash

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení