Washington testuje dlažbu, která generuje energii z lidských kroků

Interaktivní chytrá dlažba přeměňuje chůzi na elektrickou energii

Washington investoval do projektu v rámci udržitelného rozvoje města

Plošné využití chytré dlažby je v testovací fázi

 

city:one 21.3.2017 10:35 převzala Tereza Škoulová, redaktorka City:One Pěší doprava Zelené technologie ICT technologie

Hilary Brueck napsala koncem loňského roku pro magazín Forbes článek o pilotním projektu interaktivní dlažby, která dokáže generovat energii z lidských kroků. Nápad se ve velkých lidnatých městech vlastně nabízí a je s podivem, že využít lidskou energii nenapadlo nikoho dřív. Ačkoli provoz technologické dlažby se potýká s vysokými provozními náklady i technologickými problémy, nápad může inspirovat další podobné projekty.

Dupont Circle, místo, na němž nyní ve Washingtonu dlažbu testují, se nachází pouze pár bloků od Bílého domu, v místě, kudy denně spěchají do práce tisíce lidí. V jižní části kruhu se nachází několik kusů nové dlažby, která zachycuje energii vydanou chůzí (momentem, kdy chodci došlápnou na zem), aby ji přeměnila na elektrickou energii – která rozsvítí pouliční LED lampy.

Přesně 68 pružných dlaždic od britského start-upu Pavegen při chůzi připomíná umělý trávník nebo tartan a využívá lidské kroky jako „palivo“ pro magnetický systém, který leží pod povrchem. Ten vytváří právě tolik energie, aby se rozsvítila okolní světla.

„Je to jen hloupá dlaždice. Chytrou se stává ve chvíli, kdy po ní přejdete.“ Laurence Kemball-Cook, zakladatel firmy Pavegen

Jeden krok na dlaždici vydá hybnou sílu o velikosti 5 wattů – asi tolik, jako nabíječka na smart phone. Ministerstvo dopravy odhaduje, že během večerní špičky se přes trojúhelníkové dlaždice přesune okolo tisícovky lidí – a jakmile se tak stane, povrch pod nimi se prohne, zatlačí na systém Pavegen a promění jejich kroky na využitelnou energii. Část z ní bude vidět okamžitě: v řadě bílých světel, instalovaných k vytvoření viditelného efektu. Většina ale zůstane uložena v bateriích a později během noci chytře využita k osvětlení náměstí. Systém funguje zcela mimo energetickou síť, takže pokud během dne ubude chodců, noční osvětlení bude slabší.

Instalace slouží také jako zásobárna dat: díky sledování pohybu lidí v davu bude možné dozvědět se víc o pohybu lidí ve městě obecně – a třeba lépe naplánovat či přesměrovat pěší trasy. Bohužel, získat tímto způsobem energii z lidských kroků zatím není levné. Otázku nyní řeší materiáloví odborníci: nejen, že drahý je samotný materiál, ale obtížné je také vytvořit prostředí natolik pružné, aby generovalo dostatek mechanické energie, aniž by se zlomilo. Instalace současného systému nyní stojí od 20.000 do 43.000 korun za metr čtverečný. Zhruba šedesátimetrový kus interaktivní dlažby stál v přepočtu asi 5 milionů korun. Těchto 200 tisíc dolarů investovalo město v rámci projektu „udržitelný Washington“.

 

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení