Praha a Vídeň podepsaly dohodu o spolupráci

Praha a Vídeň dnes uzavřely formální dohodu o pětileté spolupráci. Smlouvu dnes na vídeňské radnici podepsali pražský primátor Zdeněk Hřib a vídeňský starosta Michael Ludwig.

city:one 19.7.2021 11:30 Martin Landa, Zahraniční kancelář města Vídně Vídeň

Zatímco za měsíc se proti sobě postaví vídeňský Rapid a pražská Sparta v boji o fotbalovou Ligu Mistrů, magistráty obou měst chtějí táhnout za jeden provaz. Pražský primátor Zdeněk Hřib a vídeňský starosta Michael Ludwig dnes ve Vídni svými podpisy stvrdili pětiletou dohodu o spolupráci obou metropolí.

Vídeňský starosta označil obě hlavní města za důležitá univerzitní centra a motory hospodářství, inovací a demokracie ve svých zemích. Spolupráce Prahy a Vídně se podle Ludwiga bude soustředit na udržitelnou budoucnost, ekologii a městský rozvoj s vyváženým mixem pro bydlení, práci i hospodářství. „Dohoda se orientuje na cíle udržitelného rozvoje OSN,“ doplnil Ludwig, který také vyzdvihl účast Prahy na Paktu svobodných měst, kde česká metropole spolupracuje s Bratislavou, Budapeští a Varšavou.

Mezi konkrétní oblasti, v nichž Praha a Vídeň chtějí v následujících pěti letech sdílet zkušenosti, patří dopravní plánování, odpadové hospodářství či financování a výstavba infrastruktury, bytů a městských služeb. Obě metropole chtějí porovnat a sdílet zkušenosti s moderním rozvojem, který zohledňuje historické dědictví a památkovou péči. Mezi další body se řadí digitalizace a výměna zkušeností v sociální oblasti i spolupráce krizového managementu.

Podpisu smlouvy předcházela řada dílčích výměn a spoluprací. Smlouvu o vzájemné spolupráci mezi Prahou a Vídní schválilo vedení českého hlavního města těsně před začátkem koronakrize.

Foto

© C.Jobst/PID

© Filmspektakel

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení